Türkiye’den Filistinliler için 11 milyon dolar hibe

Türkiye, Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı'na (UNRWA) 10 milyon dolar daha katkıda bulunduğunu, ayrıca Gazze Şeridi'nde acil tıbbi yardım gerektiren durumlara müdahale için Dünya sağlık Örgütü'ne 1.2 milyon dolar hibe edilmesine karar verildiğini açıkladı.

Türkiye’den Filistinliler için 11 milyon dolar hibe

Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre, Türkiye halihazırda dar boğazda olduğunu belirttiği UNRWA’ya her yıl sağlamakta olduğu gönüllü katkıya ek olarak ajansa 10 milyon dolar daha transfer etti.

Açıklamada, “Sözkonusu katkımız, Ajansın 5.3 milyon Filistinli mülteciye sağladığı sağlık ve eğitim gibi hizmetlerin aksatılmadan devam ettirilmesine destek olacaktır” denildi.

Bakanlık, Filistinlilere ulaştırılmak üzere UNRWA’ya her yıl yapılan un yardımlarının 26.000 tona yükseltildiğini, ayrıca Filistinlilere yardım için Başbakanlık tarafından bir ulusal bağış kampanyası başlatıldığını da duyurdu.

Açıklamada ayrıca, Gazze Şeridi’nde son günlerde meydana gelen olaylar sonrasında, acil tıbbi yardım gerektiren durumlara müdahale amacıyla Dünya Sağlık Örgütü’ne 1.2 milyon dolar hibe edilmesi kararlaştırıldığı belirtildi.

ABD’nin bu ay İsrail’deki büyükelçiliğini Tel Aviv’den Kudüs’e taşımasını protesto eden Filistinlilere yönelik İsrail güvenlik güçlerinin müdahalesinde 60’tan fazla kişi hayatını kaybederken, çok sayıda Filistinli de yaralanmıştı.

Türkiye, bu yaralıların Türkiye’ye getirilerek tedavi edilmesi için İsrail ve Mısır nezdinde girişimlerde bulunmuş ancak bu girişimlere olumlu yanıt verilmediğini açıklamıştı.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...