Türkiye’den Kanada’ya uyarı: Silah vermeyin

Türkiye'nin, terör örgütü PKK'ya yönelik son dönemde yapılan operasyonlarda ele geçirilen silahlar arasında Kanada yapımı otomatik tüfeklerin de bulunması nedeniyle Kanada'yı uyardığı öğrenildi.

Türkiye’den Kanada’ya uyarı: Silah vermeyin

Kanada’nın ulusal medya topluluklarından Postmedia’ya ait National Post, Montreal Gazette ve Ottawa Citizen gazetelerinde David Pugliese imzasıyla yayımlanan “Kanada yapımı piyade tüfeği teröristlerin eline geçti” başlıklı haberde, PKK’lı teröristlerin üzerinde Kanada menşeli NEA-15 tipi silahlar bulunduğu belirtildi.

Haberde, Türk Silahlı Kuvvetlerinin nisan ayında Mardin’de düzenlediği bir operasyonda, PKK’nın kullandığı bir mağarada Kanada yapımı özel kuvvetler silahı ele geçirildiği ve silahların olay yerinde çekilen fotoğraflarının Kanada makamlarına iletildiği bilgisi yer aldı. Haberde, ele geçirilen silahların üreticisinin Ontario eyaletindeki North Eastern Arms-NEA isimli şirket olduğu ve firmanın yetkilisinin, söz konusu
satışın Kanada Federal Hükümeti’nin izniyle yapıldığını ifade ettiği belirtildi.

Suriye'deki o silahların sahibi aranıyor İlginizi Çekebilir Suriye'deki o silahların sahibi aranıyor

Haberde ayrıca, 2016’da Irak’ın kuzeyindeki peşmergelere NEA yapımı silahların tedarik edildiği, şirket yetkililerinin bölgeye seyahatlerde bulundukları ve aynı yıl Kanada’dan Irak’a binin üzerinde silah ihracatı
yapıldığı kaydedildi.  Haberde, Dışişleri Bakanlığı adına Kıdemli İletişim Danışmanı John Babcock’un açıklamalarına da yer verildi. Babcock, Bakanlığın konuya ilişkin inceleme başlattığını, Iraklı yetkililerle temasa geçilerek kaygıların iletildiğini ve ihraç edilen silahların son kullanımı konusunda ek güvenceler alındığını ifade etti.

OTTAWA BÜYÜKELÇİSİ: SÜREKLİ DİLE GETİRİYORUZ

Türkiye’nin Ottawa Büyükelçisi Selçuk Ünal, yaptığı açıklamada, “Hükümetimiz, özellikle Suriye ve Irak’taki terör örgütleri dahil çeşitli unsurlara silah verilmesine karşı olduğunu sürekli olarak dile getirmektedir. Bu çerçevede IKBY unsurları dahil Irak’taki farklı birimlere verilen silahların IŞİD ve PYD/PKK gibi terör örgütlerinin eline geçebileceği yönündeki kaygılarımızı iletmekte, Kanada dahil ilgili müttefiklerimizi öteden beri uyarmaktayız. Kanada makamları nezdinde de ilk günden beri girişimler yapmaktayız. Bu konuda da gerekli girişimleri yapmıştık” dedi.

Kanada, daha önce katıldığı DEAŞ ile Mücadele Koalisyonu’ndan 2015 yılının ekim ayında uçaklarını çekmiş, ancak Kanada Özel Kuvvetler Birliğine ait unsurların sayısını artırarak, peşmergelere ve IKBY’ye bağlı özel kuvvetler mensuplarına eğitim vermeye başlamıştı. Bağdat yönetiminin izni olmadan IKBY’ye silah yardımı yapmayacağını açıklayan Kanada, bölgedeki misyonunun sadece eğitimle sınırlı olduğunu duyurmuştu.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...