Türkiye’ye modern dansı getiren kadından müjde! Beyhan Murphy yeni bir eser ile geliyor

Sanatın en kusursuz temsillerinden biri olan modern dansı Türkiye’ye getiren isim Beyhan Murphy ile siz sozcu.com.tr okurları için ufak bir söyleşi yaptık.

Türkiye’ye modern dansı getiren kadından müjde! Beyhan Murphy yeni bir eser ile geliyor

Özünde yaratıcılık olduğu için, modern dans dünyasına dair tahminen bir takım yargılarımız var.

Buna rağmen; izleyen herkesin büyülendiği, farklı duygulara kapıldığı, estetik ve güzelliği bir arada barındıran modern dansın, şüphesiz, sanat dalları içinde ayrı da bir yeri var.

Çünkü modern dans ayakları yere basan bir tarzdır ve oldukça güçlü bir tekniğe oturur; hafif yumuşak, süzülen hareketleri içermez.

Bu teknik bilgileri bir kenara bırakmak gerekirse, modern dansı başarılı bir koreografın, sanat yönetmeninin anlatması daha doğru olur diye düşünüyorum.

Ve sorularımı bu sene sanatta 40. profesyonel yılını dolduran Beyhan Murphy'ye yöneltiyorum.

O, uzun yıllar modern dans yapan ve önemli gruplarla dans etmiş, modern dansı Türkiye'de tanıtan ve kabul ettiren, ayakları yere sapasağlam basan başarılı bir kadın.

Melis Bayraktar - Beyhan Murphy Fotoğraf: Oğuz Birkardeşler

Melis Bayraktar – Beyhan Murphy
Fotoğraf: Oğuz Birkardeşler

Nasıl oldu da dansın çeşitleri arasından ‘'Modern Dans'' alanında ilerlemeyi tercih ettiniz? O yıllarda Türkiye'de modern dans henüz açılmış bile değilken.

Türkiye'de zaten şimdi bile modern dans eğitimi almak isteyenler için sadece birkaç okul var. Bu da zaten MDT'nin kurulmasından sonra olmuştur. Mimar Sinan'daki modern dans grubu ve Yıldız Teknik gibi. Gerçi maalesef Yıldız Teknik'teki dar görüşlerinden dolayı şimdi kapandı. Kapattılar!! Oradan çıkan çok iyi dansçılar var…

Her neyse…

Modern dansla tanışma hikayemse şöyle başladı; çok küçük yaşlarımdayken dansa Ankara TED'de bale ile başlamıştım. Fakat klasik bale bana yetmiyordu. Prenses olmak istemedim. Erkek çocuklarıyla sokakta oynayan bir kızdım ben. O yüzden de klasik beni çok kesmedi. Daha ötesi olmalıydı. Londra o sıra dünyanın merkeziydi. Ben de merkezde olmak istiyordum. Bir gün TED'deki İngilizce hocamdan bana İngiltere'de iyi bir modern dans okulu bulmasını rica ettim, o da buldu. Londra Çağdaş Dans Okulu (LSCD)'nun seçmelerine girdim ve kazandım.

Beyhan Murphy Fotoğraf: Oğuz Birkardeşler

Beyhan Murphy
Fotoğraf: Oğuz Birkardeşler

Ailenizin ve çevrenizin tepkisi ne oldu?

Şanslıydım! Benim babam, Cumhuriyet döneminin ilk burslarından birini alarak Almanya'da Ziraat Yüksek Mühendisliği okumuştu. Kendisi de zamanında yurt dışında okuduğu için, üç kız kardeşiz hepimizin yurt dışında okumasını istiyordu. Bu yüzden de Londra'ya gitmemde bir sorun yaşamadım. Eğitimim biter bitmez de hemen dönmedim. 17 sene Londra'da yaşadım. Dans ettim, önemli müzikallerde oynadım vs.

Fotoğraf: Orçun ATAMAN

Fotoğraf: Orçun ATAMAN

Peki ne oldu da Londra'dan Türkiye döndünüz? İyi dansçılar genellikle yurt dışında olmayı tercih ediyorlar.

Gitsinler zaten. İşin tekniğini Avrupa'da öğrensinler. Orada dans eğitimi daha yüksek seviyelerde. Ama sonra dönsünler ve burada bir şeyler yapsınlar. Ben 17 yıl Londra'da yaşadıktan sonra geri döndüm. Burada yapılacak bir şeyler vardı! 92'de MDT Ankara'yı ( Modern Dans Topluluğu Ankara), 2011'de de MDTist'i (Modern dans Topluluğu İstanbul) kurdum.

Bu kararınızdan dolayı hiç pişmanlık duyduğunuz oldu mu?

Hayır! İki çocuk sahibiydim. Çocuklarımı Türkiye'de yetiştirmek istedim.

Bir de bizim jenerasyonumuz biraz daha farklı… ‘'Vatani görev'' taşıyan bir jenerasyondan geliyoruz biz…

Anne babam Cumhuriyet çocukları oldukları için bize, Avrupa'da öğrendiklerimizi, kendi ülkemize katmamız gerektiğini öğretmişlerdi. Bu yüzden de böyle bir karar aldığım için bir gün pişmanlık duymadım.

Fotoğraf: Orçun ATAMAN

Fotoğraf: Orçun ATAMAN

Merak ediyorum; Avrupa'daki modern dans okullarını bizdekilerden ayıran şey ne?

Avrupa'da büyük bir dans endüstrisi var. Örnekle anlatacak olursam; bir hoca bir okulda üç hafta ders verdikten sonra, başka bir okula gidiyor ve orada eğitim veriyor. Böylece öğrenciler çeşitli hocalardan, çeşitli dersler alabilme avantajını elde ediyor. Türkiye'deyse maalesef yeterli sayıda dans eğitmeni, koreograf, sahne arkası ekibi, yeterli kalibrasyonda yetişmiş dansçı yok. Yurt dışından yabancı hocaları getirme imkanlarımız kısıtlı. Ayrıca Türkiye'de çok fazla dans kumpanyası da yok zaten, keşke olsa… Kendi yağımızda kavruluyoruz… Devlet bu konuda çok fazla destek olmuyor.

Fotoğraf: Orçun ATAMAN

Fotoğraf: Orçun ATAMAN

İstanbul Devlet Opera ve Balesi'nde sanat yönetmenliğiniz altında kurulan MDTist'in çalışması ‘‘Şehir Orman'' 2002'den beri sahneleniyor. Nasıl bir deneyim sizin ve sizce izleyici için?

Özel bir sosyal sorumluluk projesi Şehir Orman. Ailelere ve çocuklara farkındalık yaratmak için tasarladım bunu. Orman Kitabı'nın (Jungle Book) sahneye uyarlanmış hali. Eserde; bir gencin şehir günlüğü ile beraber, toplumu yakından ilgilendiren gençlik ve çevre sorunlarına yaklaşılıyor.

Çok sevilen popüler bir proje olduğunu düşünüyorum. Her temsilden sonra izleyicilerle buluşuyoruz. Sahneye çıkan çocuklar oluyor, ‘' Anne ben kurt olacağım‘' diye.

Bu yüzden de bitmiyor…

Bravo valla! Şehir Orman eserinizi farklı ülkede de sahnelediniz. Takip ediyorum. :)

Teşekkür ediyorum. Cezayir ve Saraybosna'ya gittik. Daha fazla gitmek istiyoruz tabii ama bu her zaman olmuyor. İmkan…

Beyhan Murphy Fotoğraf: Oğuz Birkardeşler

Beyhan Murphy
Fotoğraf: Oğuz Birkardeşler

Sanat alanında 40. Profesyonel yılını dolduran Beyhan Murphy olarak; hem Ankara, hem de İstanbul MDT'yi götürmediğiniz ülke neredeyse kalmadı. Devlet Opera ve Balesi’nde William Forsythe, Angelin Preljocaj, Matthew Hawkins, George Balanchine, Mark Baldwin, Barak Marshall, Annabelle Lopez Ochoa, Itzik Galili, Andonis Foniadakis gibi koreografların eserlerinin sahnelenmesine olanak sağladınız.
Hatta ve hatta; Cem Yılmaz, Meltem Cumbul, Halit Ergenç, Tamer Yılmaz, Fatih Metin Demirkol, Mercan Dede gibi diğer sanat alanlarından tanınmış insanlarla bile çalıştınız.

Modern dansı işte bu yüzden seviyorum ben. Kısıtlama, sınırlama yok. Özgürsünüz…

Geriye yapmadığınız ne kaldı? Sizi bekleyen yeni bir proje daha var mı?

7 senedir yeni bir eser yapmadım aslında hep eskileri döndürüyorum. Dolayısıyla zamanı geldi! Bir eser daha yapmayı planlıyorum, seneye!

Şimdilik; Şehir Orman 18 Şubat 16:00'da tekrardan Fulya Sanat Merkezi'nde sahne alacak.

Yine Fulya'da, MDT repertuvarını harmanlayıp yeni izleyicilerimiz için, ‘'Klasik Modernler'' başlığı altında sahneye koyduğum, sadece klasik müzikle yapılmış modern parçalarımız var. Son bir temsilimiz kaldı. O da 25 Şubat'ta.

13 Mart'ta Ergime 2 açılıyor. Şahane bir program. Dünyaca ünlü koreograflarla birlikte Ebru Cansız'ın da bir parçası var.

Nisan ayında Jizel geliyor.

Mayıs ayında da Güldestan.

Bizi kırmayarak ona yönelttiğimiz soruları büyük içtenlikle cevaplayan Beyhan Murphy'e teşekkürler.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...