Tuvaletin bütün mikropları elinize bulaşmış olabilir!

Herkesin tuvaletten çıkıp el kurutma makinelerine yönelmeden önce bu haberi okumasında fayda var!

Tuvaletin bütün mikropları elinize bulaşmış olabilir!

Birçoğumuz restoran ve alışveriş merkezlerindeki lavabo ve tuvaletlerde ellerimizi yıkadıktan sonra onları kurutmak için el kurutma makinelerini kullanıyoruz.

Peki ama bu yöntemin bakteri ve virüsleri yaydığını biliyor muydunuz?

Amerikalı Nichole Ward ispatladı!

48 saat boyunca bu kutuyu el kurutma makinesinin altında bıraktı.

basliksiz-1

Çıkan sonucu facebooktan 530 Bin kişi birden paylaştı.

Californialı Nicole Ward; el kurutma makinelerinin yaydığı ısı ile tuvaletlerdeki bütün zararlı bakterileri içinde tutup ortama yaydığını kendi yöntemiyle ispat etti ve insanları bu makineleri kullanmamaları konusunda uyardı.

basliksiz-1

Bu bakterilerin solunum yoluyla bulaşıcı hastalıklara sebep olduğuna inanan Nicole; ”Restoran ve kafe gibi umuma açık yerlerin tuvaletlerinde bulunan el kurutma makinelerinin aslında birer mikrop üretme makineleri olduğunu tespit ettik.  Tüketici, dikkatli olmalı! Temizlendiğini sanırken, tuvaletin bütün mikroplarını eline bulaştırmış olabilir.” dedi.

Peki, umumi mekânlarda ellerimizi nasıl kurutalım?

Jet hava kurutma makineleri mi, sıcak hava kurutma makineleri mi, kâğıt veya rulo havlular mı?

Yoksa ellerimizi havada sallayarak mı?

Bu sorunun artık bilimsel de bir cevabı var.

Londra' da Westminster Üniversitesi uzmanları da Nichole Ward’ın ses getiren bu paylaşımından etkilendi ve jet hava kurutma makineleri, sıcak hava kurutma makineleri ve kâğıt havlu ile kurutma yöntemlerini virüs yayma ve kullanım sırasında yakın çevreye bulaşma özelliklerini incelediler. Çıkan sonuçlara göre; Jet hava kurutma makinelerinin sıcak hava kurutma makinelerine göre 20, kâğıt havluya göre 190 misli fazla virüs saçtıkları belirlendi.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...