Uzmanlar açıkladı: Uçakta sakın buraya dokunmayın!

Her gün milyonlarca insanın kullandığı uçaklar hakkında yapılan bir araştırma, hava taşıtlarının en çok hangi noktalarında bakteri olduğunu ortaya çıkardı. Araştırmaya göre tepsi koltukların arkasında olan ve yiyecek-içeceklerin konulduğu tepsilerin ciddi bir risk oluşturduğu belirtildi.

Uzmanlar açıkladı: Uçakta sakın buraya dokunmayın!

İngiltere’nin çok okunan gazetelerinden Daily Star’da yer alan haberde, uçaklarda ve havaalanlarında en çok bakterinin bulunduğu noktalar ortaya çıkarıldı. Bir sigorta şirketi tarafından yapılan araştırmada, 3 büyük havayolu şirketi ve 3 büyük havaalanından elde edilen veriler incelendi.

Araştırma sonucunda havaalanı ve uçaklarda çalışan ya da seyahat eden kişilerin her gün milyonlarca bakteriyle karşı karşıya kaldığı ortaya çıktı. Yapılan araştırmada bir uçaktaki en çok bakterinin bulunduğu noktanın tuvalette olduğu belirlendi. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde uzmanlar tuvaletlerdeki sifonun en tehlikeli yer olduğunu duyurdu. Araştırmada sifonun üzerinde ortalama 95.000 CFU değerinde bakterinin bulunduğu belirtildi. Biyometride bir ölçü birimi olan CFU’nun mikroorganizmaların mikroskopik sayımında kullanılan bir sistem olduğunu belirten uzmanlar uçaklardaki tepsilerin de ciddi tehlikeler oluşturabileceğini aktardı.

Uçakta bavulunuzu ilk almanın sırrını açıkladı İlginizi Çekebilir Uçakta bavulunuzu ilk almanın sırrını açıkladı
Öyle ki araştırmaya göre tepsilerden CFU değeri 11.595 iken koltuklarda bulunan emniyet kemerlerinde bu değer 1.116 olarak tespit edildi. Uzmanlar, tepsilerde bulunan bakterilerin 3’te 1’inin insanlarda ciddi hastalıklara ve sindirim problemlerine sebep olan bakteriler olduğunu da aktardı. Öte yandan klozet kapağında ortalama 172 CFU değerinde bakteri bulunduğu kaydedildi.Araştırmayı havaalanlarında da gerçekleştiren uzmanlar, buradaki en pis noktaları da belirledi. Araştırmaya göre en tehlikeli nokta, kişilerin kendi biletlerini bastırabildiği self check – in otomatları olurken burada 253.847 CFU bakteri olduğu ve havaalanlarındaki korkuluklarda bu seviyenin 21.630 CFU olduğu kaydedildi. Yapılan araştırmada havaalanlarında bulunan bakterilerin sinüzit ve gıda zehirlenmesi gibi rahatsızlıklara sebep olabileceği kaydedildi.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...