Sözcü Plus Giriş

Vatikan’da cinsel taciz depremi!

Vatikan'da Ekonomi Bakanlığı'na eşdeğer bir pozisyondayken hakkındaki cinsel taciz suçlamaları nedeniyle Papa tarafından "izne çıkarılan" Avustralyalı Kardinal George Pell hakkında dava açılmasına karar verildi.

13:26 -
Vatikan’da cinsel taciz depremi!

BBC Türkçe’de yer alan habere göre Vatikan’ın 3 numaralı ismi konumundaki Ekonomi Sekreterliği Başkanı George Pell hakkındaki suçlamalar, 1970’lerden 2000’li yılların başına kadar bir zaman dilimini kapsıyor. Geçmişte Avustralya’da Sidney ve Melbourne Başpiskoposluğu gibi önemli görevlerde bulunan Kardinal Pell, bu dönemde çocuklara cinsel tacizde bulunmak ve pedofil rahipleri korumakla suçlanıyordu.

Bu iddiaları değerlendirmek için özel bir komisyon kurulmuş, Kardinal Pell komisyona verdiği ifadede tüm suçlamaları reddetmişti. Ancak Avustralya polisi geçen Haziran ayında Pell’e, “tarihi cinsel taciz” vakalarıyla ilgili olarak resmi olarak suçlamada bulunmuştu.

Melbourne’de yapılan ön duruşmada, 76 yaşındaki Pell hakkındaki bazı suçlamalar düşürülürken bazıları içinse yargılanmasına karar verildi.

Ön duruşmaya bakan Hakim Belinda Wallington, Pell hakkındaki suçlamaların yarısı hakkında yeterli delil olduğu gerekçesiyle Kardinal’in bu suçlamalardan yargılanmasına karar verdi. Bazı suçlamalar ise, tanıkların inandırıcı bulunmaması gibi nedenlerle düşürüldü. Ön duruşmanın sonunda son sözü sorulan Pell, “Suçsuzum” demekle yetindi.

Pell’in yargılanacağı suçlamaların içeriğine ilişkin detayların ise gizli tutulmasına karar verildi. İtalyan basını, Pell hakkındaki “en ağır” suçlamaların düşürüldüğünü yazarken, Pell’in “tarihi cinsel taciz” suçlamasıyla yargılanan en üst düzey Vatikan yetkilisi olacağı vurgulandı.

Kardinal Pell’in dava sürecince Avustralya’da kalması bekleniyor.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more