Ve beklenen oldu: Zuma istifa etti

Güney Afrika Cumhurbaşkanı Jacob Zuma görevinden istifa etti. Zuma, böylece iktidar partisi Afrika Ulusal Kongresi'nin (ANC) dokuz yıllık bir siyasi geçmişin ardından görevine son verilmesi emrini yerine getirmiş oldu.

Ve beklenen oldu: Zuma istifa etti

Güney Afrika’nın iktidar partisi Afrika Ulusal Kongresi’nin (ANC) yönetim kurulu, Cumhurbaşkanı Jacob Zuma’nın görevden alınmasına karar vermişti.

Skandallarla dolu bir siyasi geçmişi olan Zuma, ırk ayrımcılığının sona erdiği 1994 yılından beri iktidarda olan ANC içinde ciddi bölünmelere yol açmıştı. ANC 24 yıl önce, ırkçı ‘apartheid’ politikasının yıkılmasıyla siyah çoğunluk yönetimini Nelson Mandela iktidarıyla başlatmıştı.

Zuma veda konuşmasında, ANC’nin Zuma’dan sonraki lideri için aralık ayında yapılan seçimi yardımcısı olan Cyril Ramaphosa’nın kazanmasının ardından görevi erken bırakmaya zorlama şekline katılmadığını ancak emirlerini kabul edeceğini belirtti.

Zuma “Bu nedenle hemen geçerli olmak üzere cumhurbaşkanlığından istifa etmeye karar verdim” dedi.

Zuma, öte yandan yapılacak bir güven oylamasından çekinmediğini ancak partisinde kendinden kaynaklı bir bölünmeye de izin vermeyeceğini belirtti.

İstifanın ardından ANC tarafından yapılan basın açıklamasında, Jacob Zuma’nın istifasını parti olarak kabul edildiğini ifade ederek Güney Afrika’ya ve ANC’ye yaptığı 60 senelik hizmetlerden dolayı kendisine teşekkür etti.

ANC, yeni başkanlık oylamasında Parti Başkanı Cyril Ramaphosa’yı aday olarak belirledikleri de bildirildi.

Son dakika gelişmesi... Zuma görevden alındı iddiası! İlginizi Çekebilir Son dakika gelişmesi... Zuma görevden alındı iddiası!

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...