Venezuela’dan flaş Türkiye teklifi

Venezuela Dışişleri Bakanı Jorge Arreaza, uluslararası finans sisteminin getireceği engellere karşı yeni mekanizmalar bulmak için Türkiye, Rusya ve Çin ile çalışacaklarını açıkladı.

Venezuela’dan flaş Türkiye teklifi

ABD’nin Ağsutos’ta devreye soktuğu mali yaptırımlar sonrası enflasyonun yüzde 13.000’e yaklaştığı Venezuela, krizi aşmak için yeni yollar arıyor. Birleşmiş Milletler’in Cenevre ofisinde bir basın toplantısı düzenleyen Venezuela Dışişleri Bakanı Arreaza, “Bunun üstesinden geleceğimizden kuşkumuz yok. Başkan Nicolas Maduro, Nisan’da yeniden seçilmesi halinde kendisini 6 yıllık yeni dönemini ülke ekonomisini çeşitlendirmeye ve istikrara kavuşturmaya adamış durumda. Alternatif yollar bulmayı başaracağız. Uluslararası sistem Venezuela’yı engellerse yeni mekanizmalar bulmak için Rusya, Çin ve Türkiye ile birlikte çalışacağız” diye konuştu.

ABD ambargosunun zararlarını anlatan Montserrat, küresel bankaların, yaptırım korkusuyla Venezuela ile çalışmaktan çekindiğini savundu. ABD’nin Ağustos’ta Venezuela’ya koyduğu yaptırımlara da değinen Arreaza, küresel bankaların yaptırım kaygısı nedeniyle Venezuela ile çalışmaya çekindiğini söylerken, muhalefetle birlikte Washington’a gidip ABD Başkanı Donald Trump’tan yaptırımların askıya almasını talep edebileceklerini ifade etti. Bakan, “Evet, insani durum kötü, yaptırımlar bunu daha da kötüleştirdi” dedi.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...