Yeni kabineyi dünya böyle gördü

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dün TBMM'de yemin ederek 5 yıllık görev süresine başlaması uluslararası basında geniş yer tuttu. İngiltere'nin köklü gazetelerinden Guardian, Batılı siyasetçilerin etkinlikte yer almamasını vurgularken New York Times, kabinedeki isimlerden yalnızca 4'ünün seçilmiş siyasiler olduğunu geri kalanların bürokrat geçmişlerini okurlarına aktardı.

Yeni kabineyi dünya böyle gördü

Dün Ankara’da gerçekleşen tören ve yeni kabine uluslararası basında geniş yer tuttu. ABD ve İngiliz gazeteleri Berat Albayrak’ın Hazine ve Maliye Bakanı olarak atanmasını vurgu yaptı. İngiliz Financial Times, yatırımcıların, Albayrak’ın bakanlığını iyi karşılamayacağı yorumunu yaptı.

FT: YABANCI YATIRIMCILAR ALARMDA

Financial Times, “Seçim kampanyası süresince Albayrak hükümeti düşürmek için dış güçler tarafından yapılan operasyonların ardından Türk lirasının değer kaybettiği uyarısı yapıyordu” ifadesini kullanırken Hollanda Bankası ABN Amro’dan Nora Neuteboom gazeteye konuştu. Neuteboom, “Bu kesinlikle umduğumuz bir şey değildi. Piyasalar kabinenin açıklanmasını bekliyordu ve verilen mesaj açık: Bu kabine piyasa dostu değil, Erdoğan dostu” yorumunu yaptı. Gazete yatırımcıların alarmda olduğunu iddia etti.

NYT: KABİNEDE SADECE 4 SİYASİ VAR

ABD’nin çok satan gazetelerinden New York Times, Albayrak’ın Maliye Bakanı olarak atanmasının finans piyasasını tedirgin ettiğini yazarken, kabinedeki isimlerden sadece 4’ünün seçilmiş siyasiler olduğunu hatırlattı. Gazete kabinedeki diğer isimlerin ise bürokrat olduğunu vurguluyor.

GUARDIAN: TÖRENDE BATILI YOKTU

İngiltere’nin saygın gazetelerinden Guardian da sıcak gelişmeye geniş yer verdi. Guardian, yemin töreni sırasında Batılı hiçbir büyük ülkenin üst düzey yetkilisinin olmadığını aktardı. Guardian, “Erdoğan son yıllarda Suriye’deki savaş, Türkiye’nin Avrupa Birliği üyeliği, insan hakları ihlalleri ve darbe girişimi sonrası Avrupa’nın desteğinin yetersiz olması gibi konular nedeniyle ABD ve AB ile stratejik müttefikleriyle çatışıyor. Bu değişimin bir sinyalinin de bugünkü yemin törenine katılan 22 ülke lideri arasında ABD, Almanya, Fransa ya da İngiltere gibi Batılı ülkelerin olmayışı” ifadesini kullandı.

batili-epa

THE TIMES: BATI DAHA İLGİSİZ

Times gazetesi de 24 Haziran seçimlerinin ardından Erdoğan’ın otoriter devlet liderlerinden tebrik telefonları aldığını ancak Batı’nın daha ilgisiz davrandığını yazdı. Gazete, “Macaristan Başbakanı Viktor Orban, Venezuela Devlfet Başkanı Nicolas Maduro ve (Rusya Devlet Başkanı) Vladimir Putin gibi otoriter liderler Erdoğan’ı aceleyle tebrik etti ancak Batı daha kayıtsız davrandı. Bu, yemin töreninin davetli listesine de yansıdı. Bulgaristan’ın Cumhurbaşkanı Radev törene katılan tek Avrupa Birliği üyesi ülke lideriydi. 2 yıl önceki darbe girişiminin ardından Türkiye’nin en güçlü Batılı müttefiki olan İngiltere de törene bakan göndermedi” ifadesini kullandı.

WASHINGTON POST: YENİ GÜÇLERLE KABİNEYİ AÇIKLADI

ABD’nin çok satan gazetelerinden Washington Post, “Erdoğan yeni güçleriyle birlikte kabineyi açıkladı” başlığını attı.

 

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...