Sözcü Plus Giriş

Yeni özel temsilci belli oldu

Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilciliği görevine Norveçli diplomat Geir O. Pedersen atandı.

23:10 -
Yeni özel temsilci belli oldu

BM Genel Sekreter Sözcülüğünden yapılan açıklamaya göre BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Suriye Özel Temsilciliği görevine 2017’den bu yana Norveç’in Pekin Büyükelçisi olan Geir O. Pedersen’i atadı.

Guterres, Suriye’deki barış arayışlarına yönelik çabaları ve bu sürece katkılarından dolayı BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura’ya da teşekkürlerini sundu. Pedersen, bu göreve getirilen 4. özel temsilci oldu.

İLGİLİ HABERErdoğan, BM Genel Sekreteri ile görüştü! Gündem Suriye'deki çatışmasızlıkErdoğan, BM Genel Sekreteri ile görüştü! Gündem Suriye'deki çatışmasızlık

MİSTURA İSTİFA ETMİŞTİ

Pedersen, daha önce ülkesinin New York’ta BM Daimi Temsilciliğini yürütmüş, Lübnan’da ise üst düzey BM yetkilisi olarak görev yapmıştı.
BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura görevde kaldığı 4 yılın ardından bu ay sonunda istifa edeceğini açıklamıştı.

Suriye Özel Temsilciliğine 2014 yılında atanan Mistura, bu görevi eski Cezayir Dışişleri Bakanı Lahdar Brahimi’den devralmıştı. Daha önce ise temsilcilik görevini eski BM Genel Sekreteri Kofi Annan yürütmüştü. AA

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 01:00 01.11.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more