Sözcü Plus Giriş

Yunanistan’da tek tek evleri arıyorlar! Ölü sayısı artıyor…

Yunanistan'da 81 kişinin hayatının kaybettiği yangının ardından Yunan yetkililer tek tek evlere girerek arama-kurtarma çalışmalarına başladı. Facianın tanıkları yaşadıklarını, "Bazıları kaçtıkları denizde boğuldu" sözleriyle anlattı. İşte Yunanistan yangınından son gelişmeler...

null
Güncellenme: 11:00, 03/09/2018
Yunanistan’da tek tek evleri arıyorlar! Ölü sayısı artıyor…

Yunanistan’da yangının acı bilançosu artıyor. Ölü sayısının 81, yaralı sayısının ise 187’ye çıktığı Yunanistan’da cesetlerin kimliğini tanımak için çalışmalar devam ediyor. Yunanistan'daki korkunç yangının ardından arama kurtarma çalışmaları başladı. Ülkede 3 gün yas ilan edilirken başta Türkiye, İspanya ve Almanya olmak üzere birçok ülke yardımda bulunma çağrısı yaparken, bazı ülkeler ekipman ve personel sevk etti.

“20 METREDEN UZAĞI GÖREMİYORDUK”

Yetkililer, kayıp sayısının henüz net olmadığını açıklarken, bu rakamlar ülke tarihinin en korkunç felaketi olarak tarihe geçti. 2007 yılında ülkenin güneyinde yaşanan yangında 70 kişi hayatını kaybetmişti.

BBC'ye konuşan Giannis Labropoulos, yangın sırasında arabayla Patras'tan Atina'ya seyahat etmekte olduğunu söyledi. Labropoulos yangının çok hızlı yayıldığını belirtti:

“20 metreden daha uzağı göremiyorduk. Bir anda sıcağı hissetmeye başladık ve yangını gördük. Bunun yaşanıyor olamayacağını düşündüm. Çok korkmuştuk. Atlatıp atlatamayacağımızı bilmiyorduk. Başımıza ne geleceğini bilmiyorduk. Dallar ve yıkıntılar arabaya çarpıyordu. Yangının gücü ve sıcaklığın yoğunluğu hayatta bir daha asla deneyimlemek istemeyeceğimiz bir şey” dedi.

FOTO: REUTERS

FOTO: REUTERS

‘EVDEN AYRILMAK İÇİN ZAMANI YOKTU'

19 yaşındaki Olivia Exarchakou, Atina'da yaşayan bir öğrenci. Aile dostlarının ikisini yangında kaybetti. Exarchakou yaşadıklarını, “Çatılardan tek görebildiğimiz dumandı. Akropolis'in üzerinden dalga dalga büyüdüğünü gördük. Annemin yakın bir arkadaşı Voutsa bölgesindeki yazlık evini kaybetti. Yangın nedeniyle ölen iki kişi tanıyorum. Birisi evde öldü. Kadının evden ayrılmak için zamanı yoktu çünkü yangın çok hızlı yayılıyordu. Bir başka aile dostumuz plajda hayatını kaybetti. Kadının bedeni suda bulundu” sözleriyle aktardı.

İlginizi ÇekebilirYunanistan'da yangının nedenleri belli oluyorYunanistan'da yangının nedenleri belli oluyorİlginizi ÇekebilirYunanistan'daki yangın kahretti! Dram üstüne dram...Yunanistan'daki yangın kahretti! Dram üstüne dram...

 

Yayınlanma Tarihi:08:45,