Sözcü Plus Giriş
GALERİ Yunanistan'da korkunç tablo: Araçlar eridi, sedyede sadece kalıntılar var 25 Temmuz 2018 09:15
1 Yunanistan korkunç yangının yaralarını sarmaya başladı... Atina yakınlarında eş zamanlı olarak başlayan yangında ilk belirlemelere göre en az 76 kişi hayatını kaybetti.
2 Yunanistan'da yangın felaketinin ardından kurtarma ve arama çalışmaları devam ediyor. Görevliler sedyelerde kül halindeki beden parçalarını incelenmek üzere taşıyor.
3 Yunanistan'daki yangın felaketi yaşanan kabusun ne kadar korkutucu olduğunu gözler önüne serdi. Bir lokanta ve plaj olduğu tahmin edilen mekanın içindeki demirler alevlerin etkisiyle plastik gibi eridi.
4 Çok sayıda araç yangında adeta eridi.
5 EPA'nın servis ettiği fotoğraflarda park halindeki otomobillerin eridiği görüldü. Yetkililer çok sayıda insanın da araçlarında can verdiğini açıkladı.
6 Binlerce bina ve araç zarar gördü. Yetkililer çok sayıda yaralı olduğunu açıkladı.
7 Yunanistan'daki yangına başta Türkiye ve Almanya olmak üzere birçok ülke destek çağrısında bulundu.
8 Yaz döneminde okullar tatil olduğu için çok sayıda çocuk ve ailenin bölgede tatil yaptığı açıklandı.
9 Yetkililer olayla ilgili soruşturma başlatırken, yerel basın yangınların yakın zamanda çıkmasından dolayı bir komplo ihtimali üzerinde durulduğunu aktardı.
10 Yangından koşarak kaçmayı başaranlar soluğu plajda aldı. Denize atlayıp yüzmeye çalışan çok sayıda kişinin hayatını kaybettiği açıklandı.
11 Yunanistan'da 3 gün ulusal yas ilan edildi.
12 Uluslararası kamuoyu, MS 49'da Vezüv Yanardağı'nın yamacında yaşanan Pompeii faciasına benzetti. Pompeii'de yaşayanlar yanardağdan fışkıran lavların altında kalmıştı.
13
14 Yangında binlerce dönüm arazi kül oldu.
15 En az 176 kişinin yaralandığı yangın faciasında henüz kayıp sayısı net değil. Fakat yetkililer hem yangının söndüğü noktalara hem de denizde arama kurtarma çalışmalarına devam ediyor.
16 Reuters'ın servis ettiği bu fotoğrafta bir kadın yangından kurtulduktan sonra yıkıntı içerisinde kayıp köpeğini ararken görülüyor.
17 Yangından kurtulmayı başaranlar yaşadıkları olayı, "Yoğun dumandan dolayı göz gözü görmüyordu. Sadece bazı sesler işitiyorduk. Daha sonra kurtarma ekipleri geldi" yorumunu yaptı.
18