Sözcü Plus Giriş

Yunanistan’dan skandal bir karar daha

15 Temmuz kanlı darbe girişimi sonrasında ülkeden kaçan ve Yunanistan'a sığınan firari FETÖ'cüler hakkında skandal bir karara imza atıldı. Geçtiğimiz aylarda da benzer bir kararla Ankara-Atina hattında gerilime sebep olan FETÖ'cülerden birine daha iltica hakkı tanındı.

Sozcu.com.tr
Güncellenme: 12:24, 05/07/2018
Yunanistan’dan skandal bir karar daha

Terör örgütü FETÖ’cüler hakkında Yunanistan, akıllara durgunluk veren bir karara aldı. 15 Temmuz hain darbe girişimi sonrasında Türkiye’den Yunanistan’a kaçan firari FETÖ’cüler Atina ile Ankara hattında gerilime sebep olmuştu.

Türkiye’nin ısrarına rağmen FETÖ’cüleri iade etmeyen Yunanistan bu talebe rağmen bazı FETÖ’cülere iltica hakkı tanımıştı. Serberst bırakılan FETÖ’cülerin büyük güvenlik önlemleriyle korunduğu iddiaları Yunan basınında yer alırken bugün de Yunan yargısı bir FETÖ’cüye daha iltica hakkı tanındığını açıkladı. Yunanistan İltica Dairesine bağlı komisyonun kararına göre, 8 firari darbeciden biri olan Uğur Uçan’a iltica hakkı verildi. Böylece Yunanistan’da iltica hakkı tanınan darbeci sayısı 3’e yükseldi.

Daha önce, Süleyman Özkaynakçı ve Ahmet Güzel isimli darbeci askerlere İltica Dairesi tarafından bu hak tanınmıştı. Danıştay da verilen iltica hakkına Yunan hükümetinin itirazını haksız bularak, darbecilere iltica hakkı tanınmasına onay vermişti. Yunan medyası, Danıştay kararının emsal teşkil etmesi sebebiyle geri kalan 5 darbeci askerin de sırasıyla iltica hakkı alacağı yorumunda bulundu. Darbeci 8 asker, 18 aylık gözetim altında tutulma sürelerinin dolması sebebiyle mayıs ayı sonunda tutuldukları belirtilen nezarethaneden serbest bırakılmıştı.

Darbecilerin, yoğun güvenlik önlemleri altında Atina dışındaki bir yerde tutuldukları belirtiliyor.

Yayınlanma Tarihi:12:09,