Sözcü Plus Giriş

Yunanistan’dan Türkiye karşıtı lobi başladı

Ermeni ve İsrail lobisiyle birlikte Washington'da Türkiye karşıtı propaganda yapan gruplardan Yunanistan, bugün ABD Başkanı Trump'a bir mektup gönderdi. Mektupta Trump'ın Türkiye'ye karşı hamlede bulunması istendi.

Sozcu.com.tr
08:43 -
Yunanistan’dan Türkiye karşıtı lobi başladı

Kıbrıs açıklarında, kendi kafasına göre doğalgaz sondaj çalışması yapan Rum Kesimi ve Yunanistan, Türkiye karşıtı duruşunu Washington’da iyice belli etti. Dünyanın büyük lobilerinden American Hellenic Institute, bugün ABD Başkanı Donald Trump, ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Savunma Bakanı James Mattis başta olmak üzere birçok yetkiliye bir mektup gönderdi. Mektupta, Trump’ın Türkiye’ye karşı bir duruş sergilemesi istendi.

Akdeniz’de usulsüzce sondaj çalışmaları yapan Rum Kesimi ve Yunanistan, Türk donanmasının duruma müdahale etmesi sonrasında çalışmalarına ara vermişti. Bu konuyu gündeme getiren AHI Başkanı Nick Larigakis, “Başkan Trump bu gelişmeyi kınamanızı rica ediyorum” ifadesini kullandı. Yunanistan’ın Türkiye hava sahasına sayısızca girmesine rağmen, Türkiye’nin kendi hava sahasını ihlal ettiğini iddia eden mektupta, “Türkiye ABD ve NATO’nun güvenilir ve gerçek bir müttefiki olmadığını kanıtlıyor” dedi.

İLGİLİ HABERAçık açık soruldu! ABD'den 'Osmanlı tokadı' yanıtıAçık açık soruldu! ABD'den 'Osmanlı tokadı' yanıtı
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Bizi vururlarsa sert karşılık veririz diyenlerin ömürlerinde hiç Osmanlı tokadı yememiş oldukları da çok açıktır” sözleri de gündeme getirildi. Yunanistan’la hiç ilgisi olmayan bu açıklamayı gündeme getiren Larigakis, mektubun sonlarında Türkiye’nin Rusya’dan satın aldığı S-400 füzelerine de değinerek, Trump’tan yardım istedi.

Son güncelleme: 08:45 02.03.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more