Sözcü Plus Giriş

Suriye’de Beşar Esad’ın omuzlarda videosu yayınlandı

Suriye'de 2011'de başlayan iç savaş sonucunda başta Suriyeliler olmak üzere birçok ülkenin vatandaşı hayatını kaybetti, savaştan kaçan dört milyondan fazla Suriyeli Türkiye'ye sığındı. Çatışmalarda yüz binlerce kişi de hayatını kaybetti. Ülke topraklarında ortaya çıkan başta IŞİD olmak üzere terör örgütleri masum insanları düşünmeden katletti. Şam Yönetimi ise Rusya'yı arkasına alarak birçok yerde katliam yaptı. Binlerce çocuk ve sivil çatışmalarda öldü. Savaşın en çok merak edilen ismi kuşkusuz Başar Esad ve ailesiydi. Çatışmaların merkezindeki isim savaşın yedinci yılında Al-Watan gazetesinin yayınladığı videoda Suriyeli destekçilerinin omuzlarına çıkarak sevinç gösterisinde bulundu.

Sozcu.com.tr
14:12 -

Esad, IŞİD’in 3 aydan fazla bir süre esir tutmasından sonra kurtarılan Suriyeliler ve aileleriyle bir araya geldi. Al-Watan gazetesinin yayınladığı bir videoda resepsiyon sırasında Suriyelilerin Esad’ı omuzlarında taşıdığı görüldü. Omuzlara çıkarıldığında Esad’ın başının salondaki bir avizeye çarptığı da kameralara yansıdı. Grup daha sonra Esad’ı destekleyen sloganlar attı.

Bir başka videoda da bir Süveyde sakini Esad’a kahve ikram etti. Esad kahveyi içtikten sonra kahve fincanı gelenek olduğu üzere yere atılarak kırıldı. Bu görüntüler Suriye Devlet Başkanlığı sitesinde de yayınlandı. Suriye ordusu, IŞİD’in temmuzda Süveyde’de esir aldığı 15 Dürzi kadın ve 4 çocuğu kurtarmıştı.

BM’nin açıkladığı raporlara göre iç savaşın başladığı 2011’den bu yana 500 binden fazla Suriyeli hayatını kaybetti.

Son güncelleme: 16:23 14.11.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more