Zehirlenen ajanın kızı konuştu: Ülkeme dönmeyi…

İngiltere'de eski Rus ajanı babası Sergei Skripal ile birlikte zehirlenen Yulia Skripal, hastaneden taburcu olduktan sonra ilk kez basının karşısına çıktı.

Zehirlenen ajanın kızı konuştu: Ülkeme dönmeyi…

Reuters haber ajansına verdiği özel demeçte Skripal, saldırının sinir gazıyla yapılmış olmasının şoke edici olduğunu söyledi, ‘‘Hayatım altüst oldu'' diye konuştu.

Yulia ve Rusya askeri istihbaratının eski üyelerinden babası Sergei Skripal 4 Mart'ta İngiltere'nin Salisbury kentinde sokaktaki bir bankta bilinçsiz şekilde bulunmuştu. 33 yaşındaki Yulia Skripal 20 gün boyunca komada kaldı. Skripal, ‘‘Uyandığımda ikimizin de zehirlendiğini öğrendim'' dedi.

skripal-reuters-4

İngiliz devletinin koruması altındaki Skripal, Reuters muhabiriyle Londra'da gizli bir yerde bir araya geldi. Yulia Skripal, zehirleme olayından yaklaşık beş hafta sonra hastaneden taburcu edildi ve düne kadar basın karşısına çıkmadı.

Skripal, ‘‘Bu suikast girişiminden sağ çıkabildiğimiz için ikimiz de çok şanslıyız. Tedavimiz yoğun, acılı ve üzücüydü'' ifadelerini kullandı.

‘Babama yardım edeceğim’

Rus casusun kızı, ‘‘Fiziksel ve duygusal olarak yaşadığım tüm yıpratıcı değişikliklere alışmaya çalışırken önce babama tamamen iyileşinceye kadar yardım edeceğim. Uzun vadede evime, ülkeme dönmeyi umuyorum. Bazı konulara doğrudan değinmek istiyorum'' diye konuştu.

skripal-reuters-2

Rusça konuşan Skripal açıklamasını hem İngilizce hem Rusça yazarak imzaladı, soruları yanıtlamayı ise reddetti.

İngiltere Başbakanı Theresa May, Skripal'ların 1970 ve 1980'lerde Sovyet ordusu tarafından geliştirilen, Noviçok adlı ölümcül bir sinir gazıyla zehirlendiğini söylemişti. May, zehirleme olayından Rusya'yı sorumlu tutuyor.

‘Zorla konuşmuş olabilir’

Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov, Yulia Skripal'ın zorla konuştuğu izlenimine kapıldığını söyledi. Peskov, onu şu ana kadar görmediklerini ve hiç haber almadıklarını kaydetti.

Skripal'in açıklamalar sırasında gergin olduğu iddia edildi.

Skripal’in açıklamalar sırasında gergin olduğu iddia edildi.

Londra'daki Rusya büyükelçisi Alexander Yakovenko, defalarca Rusya vatandaşı Yulia'yı görmeyi talep etmişti.

Skripal açıklamasında, ‘‘Rusya Büyükelçiliği'nden gelen yardım taleplerine minnettarız ancak şu an onlardan yardım almak istemiyorum'' ifadelerini kullandı.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...