Sözcü Plus Giriş

2018 LGS sınav sonucu açıklandı! MEB LGS sonucu ‘e-okul’ sorgulama sayfası

Öğrenci ve veliler tarafından merakla beklenen, LGS sonuçları MEB resmi sitesi üzerinden açıklandı. Yüzbinlerce öğrenci MEB sayfasınadan LGS sorgulama ekranı ile sınav sonuçlarına ulaştı. Peki LGS sonuçlarına göre lise tercihleri ne zaman yapılacak? LGS sonuçlarını sorgulamak isteyenler için LGS sınav sonuç sorgulama ekranı ve LGS hakkında merak edilenler haberimizin içerisinde yer alıyor.

Güncellenme: 19:54, 26/06/2018
2018 LGS sınav sonucu açıklandı! MEB LGS sonucu ‘e-okul’ sorgulama sayfası

LGS sonuçları “Sorgulama ekranı” ile MEB tarafından ilan edildi. Aşağıdaki link üzerinden gerekli alanları doldurarak LGS sonuçlarını sorgulayabilirsiniz. Peki LGS tercihleri ne zaman yapılacak?

MEB LGS SONUÇ SAYFASI İÇİN TIKLAYINIZ…

Yüzbinlerce öğrencinin giriş yaptığı LGS sonuçları bugün MEB tarafından açıklandı. LGS sonucu sorgulamak isteyen Öğrenciler, http://sonuc.meb.gov.tr adresinden LGS için sorgulama sayfası açıldığında sonuçlarına ulaşabilecek.

2018 ortaöğretim kurumlarına resmi ve özel ortaokullar, imam hatip ortaokulları ve geçici eğitim merkezlerini (GEM) bitiren öğrenciler, kayıt alanı, bilgi, beceri ve yetenekleri doğrultusunda sınavlı veya sınavsız olarak yerleştirilecek. Merkezi sınav puanı ile öğrenci alan okulların belirlenen kontenjanlarına, puan üstünlüğüne göre, tercihleri doğrultusunda Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğünce yapılacak. Merkezi sınavla öğrenci alan okullarda merkezi sınav puanının eşitliği halinde, Ortaokul Başarı Puanı'na (OBP), öğrencinin doğum tarihine göre yaşı küçük olana, 8. 7. ve 6. sınıflardaki yıl sonu başarı puanı (YBP) üstünlüğüne, okula özürsüz devamsızlık yapılan gün sayısının azlığına ve tercih önceliği durumlarına bakılarak yerleştirme yapılacak. Merkezi sınav ve yetenek sınavı ile öğrenci alan okulların belirlenen kontenjanlarına, puan üstünlüğüne göre yerleştirme yapılacak.

LGS TERCİHLERİ NE ZAMAN BAŞLIYOR?

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), adrese dayalı ve Liselere Geçiş Sınavı’yla (LGS) öğrenci alacak okullara tercih tarihini 2-13 Temmuz olarak açıkladı. Pansiyonlu okullar tercihi de bu dönemde yapılacak. Öğrenciler, aynı anda üçü için de tercihte bulunabilecek. MEB yetkililerinden alınan bilgiye göre, liselere yerleştirmeler için adrese dayalı sistemde tercihler, yerelde oluşturulan Ortaöğretim Kayıt Alanları’na göre olacak. Kayıt alanları, ortaokulların kontenjanları göz önünde bulundurularak, öğrencilerin evlerine en yakın liseler çerçevesinde belirlenecek. Kayıt alanında bütün lise türleri (Anadolu lisesi, Anadolu meslek lisesi, Anadolu imam hatip lisesi) yer alacak.

Tercih ekranı üç bölümden oluşacak. Öğrenciler, sınavla ve yerel yerleştirmeyle girilecek liseler ile pansiyonlu okullar için aynı anda tercih yapabilecek. Adrese dayalı yerleştirmede devamsızlık da etkili olacak.

İlginizi ÇekebilirOkullar ne zaman açılacak? 2018 yaz tatili ne zaman bitecek?Okullar ne zaman açılacak? 2018 yaz tatili ne zaman bitecek?

LİSE KAYITLARI NASIL OLACAK?

2018 Ortaöğretim kurumlarına resmi ve özel ortaokullar, imam hatip ortaokulları ve
geçici eğitim merkezlerini (GEM) bitiren öğrenciler, kayıt alanı, bilgi, beceri ve yetenekleri doğrultusunda sınavlı veya sınavsız olarak yerleştirilecek.

Merkezi sınav puanı ile öğrenci alan okulların belirlenen kontenjanlarına, puan üstünlüğüne göre, tercihleri doğrultusunda Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğünce yapılacak.

Merkezi sınavla öğrenci alan okullarda merkezi sınav puanının eşitliği halinde, Ortaokul Başarı Puanı'na (OBP), öğrencinin doğum tarihine göre yaşı küçük olana, 8. 7. ve 6. sınıflardaki yıl sonu başarı puanı (YBP) üstünlüğüne, okula özürsüz devamsızlık yapılan gün sayısının azlığına ve tercih önceliği durumlarına bakılarak yerleştirme yapılacak.

Merkezi sınavı ve yetenek sınavı ile öğrenci alan okulların belirlenen kontenjanlarına, puan üstünlüğüne göre yerleştirme yapılacak.

Yayınlanma Tarihi:19:33,