YKS sonuçları açıklandı: ÖSYM YKS sonuçları sorgulama ekranı

2018 Yükseköğretim Kurumları Sınav sonuçları ÖSYM'nin resmi takvimine göre 31 Temmuz Salı günü açıklandı. ÖSYM YKS sonuçlarını https://ais.osym.gov.tr/ sitesinden açıkladı. Sonuçların açıklanmasının ardından ise üniversite tercihleri süreci başlayacak. YKS sonuçları açıklandığı andan itibaren haberimizdeki linkten TC kimlik numaranız ve şifreniz ile öğrenebilirsiniz.

YKS sonuçları açıklandı: ÖSYM YKS sonuçları sorgulama ekranı

Üniversite adayları ÖSYM’nin YKS sonuçlarını açıklamasının ardından puanlarını ve Türkiye sıralamalarını öğrenerek okumak istedikleri okulların tercihlerini yapacak.ÖSYM YKS sonuçlarını saat 00.00’da açıkladı. Üniversite tercihleri ne zaman başlayacak? İşte öğrencileri ilgilendiren haberin detayları…

ÖSYM AİS YKS SONUÇLARI SORGULAMA EKRANI

YKS TERCİHLERİ NE ZAMAN YAPILACAK?

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığınca (ÖSYM) 30 Haziran’da Temel Yeterlilik Testi, (TYT) 1 Temmuz’da Alan Yeterlilik Testi (AYT) ve Yabancı Dil Testi (YDT) olmak üzere üç ayrı oturumda gerçekleştirilen 2018 YKS sonuçları 31 Temmuz 2018 tarihinde açıklanacak. Öğrenciler sınav sonuçlarını ÖSYM'nin internet sitesinden öğrenebilecek.

Sonuçların açıklanmasının ardından ise adaylar için bir hafta sürecek olan tercih maratonu başlayacak. Üniversite tercihleri 7-14 Ağustos'ta yapılacak. Tercih bildirim işlemi tamamlandıktan sonra tercih süresi içerisinde “https://ais.osym.gov.tr” internet adresinden değişiklik yapılabilecek. 2018-Temel Yeterlilik Testi (TYT) puanı en az 150 olan adaylar, yerleştirmede kullanılacak Y-TYT ve varsa Y-SAY, Y-SÖZ, Y-EA, Y-DİL puanlarını da göz önünde tutarak kılavuzdaki açıklamalara göre tercih bildirimini internetten bireysel olarak yapacak. 2018-2019 eğitim-öğretim yılı için yükseköğretim programlarına yapılacak merkezi yerleştirme işlemine girecek adaylar, 2018-YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu'ndan faydalanarak tercih bildiriminde bulunacak.

Loading...