Sözcü Plus Giriş

2018 YLSY tercihleri başlıyor! YLSY tercihi yaparken bunlara dikkat!

YLSY tercihleri, MEB tarafından yapılan duyuruya göre 10 Aralık günü başlıyor. Yurtdışına lisansüstü eğitimi görmek isteyen öğrencilerin yapacağı seçme ve tercih işleminde dikkat edilmesi gerekenler haberimizin içerisinde yer alıyor.

23:35 -
2018 YLSY tercihleri başlıyor! YLSY tercihi yaparken bunlara dikkat!

YLSY puanı 70 ve üzeri olan adaylar MEB tarafından açıklanan tarihlere göre tercih işlemlerine başlıyor. Yurtdışına lisansüstü eğitimi görmek isteyen öğrencilerin yapacağı seçme ve tercih işleminde dikkat edilmesi gerekenler haberimizin içerisinde yer alıyor.

YLSY TERCİHLERİ NE ZAMAN BAŞLIYOR

2018 YLSY kapsamında sözlü sınava girip başarılı olan adayların kurum kontenjanı tercihi işlemleri 10 Aralık 2018 tarihinde saat 11.00'de başlayacak ve 16 Aralık 2018 tarihinde saat 23:59'da sona erecektir.

ylsy-tercihii

YLSY TERCİHLERİ NEREDE YAPILACAK

Kontenjanlara yerleştirme işlemleri, adayların tercihleri doğrultusunda ve YLSY puanı üstünlüğüne göre Bakanlığın REBUS sistemi üzerinden (https://rebus.meb.gov.tr/) yapılacaktır.

Sözlü sınav sonucunda YLSY puanı 70 ve üzeri olan adayların, 2018 YLSY Başvuru ve Tercih Kılavuzu – Tercih Tablosunu (Tablo 2) dikkatle inceleyerek sözlü sınava girdikleri lisansüstü öğrenim grubundaki kurum kontenjanlarını (tercih edilecek sadece bir kurum ve kontenjan/alan dahi olsa) tercih etmeleri gerekmektedir. Tercih yapmayan öğrenciler herhangi bir kontenjana yerleşemeyecektir.

YLSY TERCİH YAPARKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

YLSY puanı 70 ve üzeri olan adaylar, 2018 YLSY Başvuru ve Tercih Kılavuzunda yer alan Tercih Tablosunda (Tablo 2) sözlü sınava girdikleri “Lisansüstü Öğrenim Grubu” sütununun karşısında yer alan “Adına Öğrenim Görülecek Kurumlar” kontenjanlarından en fazla 30 (otuz) tercih yapabilecektir.

Adaylar YLSY puanı üstünlüğüne göre tercih ettikleri kontenjanlara yerleştirileceklerdir. Bazı gruplar için kontenjan sayısından daha fazla aday 70 ve üzeri puan alarak başarılı olmuştur. Bu durumda daha yüksek puanlı adayların tercih haklarını kullanıp kullanmayacağı bilinmediğinden, başarılı olan adayların alanlarında var olan tercih haklarının tamamını kullanmaları tercih ettikleri kontenjana yerleştirilme ihtimallerini artıracaktır.

Adaylar, tercih edecekleri kurumların karşısında belirtilen alan, tamamlanacak öğrenim seviyesi ve ülke/ülkelerde lisansüstü öğrenim görmek zorundadırlar. Bu nedenle adayların, adına öğrenim görülecek kurum tercihi yaparken tercih edecekleri kurumun karşısında yer alan yurt dışında öğrenim görülecek alan, tamamlanacak öğrenim seviyesi ve öğrenim görülebilecek ülkeler sütunlarına da dikkat etmeleri gerekmektedir.

DİKKAT! Tercih işlemine katılarak kurum kontenjanlarına yerleşen ancak bu haklarını kullanmayan adaylar, 2019 ve 2020 YLSY dönemlerinde başvuru yapamayacaklardır. Bu nedenle 2018 YLSY kapsamındaki haklarını kullanmayı düşünmeyen adayların KURUM TERCİHİ YAPMAMALARI faydalarına olacaktır. Ayrıca bu durumdaki adayların, tercih işlemine katılmayarak gelecek planlarını YLSY Programına göre yapan diğer adayların önünü açmaları faydalı olacaktır.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more