Sözcü Plus Giriş

ALES başvuruları başlıyor! Gelecek olan e-ALES nasıl olacak? ALES başvurusu nasıl yapılır?

Yılda iki kez yapılan ALES'in bahar dönemi başvuruları başlıyor. ALES'de hedefledikleri puanları almak için ter döken öğrencilere e-ALES müjdesi geldi. Daha önce deneme olarak yapılan e-ALES artık resmi olarak gerçekleştirilecek. e-ALES nasıl yapılacak? Yarın başlayacak olan ALES bahar dönemi başvuruları ne zaman bitecek?

09:38 -
ALES başvuruları başlıyor! Gelecek olan e-ALES nasıl olacak? ALES başvurusu nasıl yapılır?

Akademik hayatlarına başlayacak öğrencileri yakından ilgilendiren ALES sınavı hakkında önemli gelişmeler yaşanıyor. Yarın başlayacak olan ALES başvurularının detaylarını merak eden öğrenciler başvurulara dair ayrıntıları araştırırken elektronik ortamda gerçekleştirilecek ALES için de duyurular yapıldı. ÖSYM’nin Twitter’dan yaptığı duyuruya göre e-ALES geliyor.

ALES BAŞVURULARI BAŞLIYOR

Yükseköğretim kurumlarında öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi ve uzman gibi akademik kadrolara yapılacak atamalarda, yurt dışına burslu lisansüstü eğitim için gönderilecek adayların seçiminde kullanılan ALES ilkbahar dönemi başvurusu, 7 Mart Çarşamba günü alınmaya başlanacak. Toplam 8 gün sürecek olan başvuru dönemi 15 Mart tarihinde sona erecek.

ales basvuru

ALES İLK BAHAR SINAVI NE ZAMAN?

ALES ilkbahar dönemi sınavı, bu dönem 6 Mayıs Pazar günü gerçekleştirilecek. Bu sınavın tamamlanmasının ardından sonuçlar, 7 Haziran Perşembe günü açıklanacak.

ÖSYM DUYURDU E-ALES GELİYOR…

ÖSYM Twitter hesabından E-ALES ile ilgili duyuru yayınladı. Daha önce ÖSYM e-Ales üzerine bir deneme sınavı yapmış ancak sınav resmi olarak geçerli sayılmamıştı.

e-ALES nasıl olacak?

Geçtiğimiz sene gerçekleştirilen deneme sınavına göre “e-ALES Deneme Sınavı'nda (e-ALES Deneme 2017/1) diğer elektronik sınavlardan farklı olarak adaylara karalama kağıdı dağıtılacaktır. Bu karalama kağıdının sisteme giriş sırasında adayla ilişkilendirilmesi gerekmektedir” açıklaması yapılmıştı.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more