Sözcü Plus Giriş

Asıl sorun şimdi başlıyor

Üniversite sonuçlarının açıklanmasının ardından şimdi de barınacak yer sorunu başladı. Özel yurtlar ve kiralık ev fiyatları bütçeyi zorlayacak. Yurt fiyatları 200- 1800 lira, kiralık ev ise 500-2500 lira arasında değişiyor.

Seda ÖNCELER
02:54 -
Asıl sorun şimdi başlıyor

Üniversite öğrencisi olmaya hazırlanan gençleri şimdi de yurt telaşı sarmaya başladı. Kredi Yurtlar Kurumu'nun sağladığı yurt imkanı sınırlı sayıda olduğu için devlet yurtlarına yerleşemeyen öğrenciler özel yurtları tercih etmek zorunda kalıyor. Farklı bir şehirde okuyacak olan öğrencilerin, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu yurtları, özel yurtlar ve kiralık evler olmak üzere üç seçeneği var. Devlet yurtlarına yerleşemeyen öğrenciler için geriye iki seçenek kalıyor. Ya özel yurtları tercih edecekler ya da ev kiralayacaklar. İkisinin de ücretleri cep yakıyor.

aaa

8 KİŞİ BİR ODADA

Hemen hemen her bütçeye uygun özel yurt olsa da kalite arttıkça fiyat artıyor. Fiyatlar yurtların bulunduğu semtlere göre de değişiyor. Tek kişilik odadan, 8 kişinin paylaştığı yurtların bazısı sabah kahvaltısı imkanı sunuyor. Bazı yurtlar akşam yemeği, üniversiteye servis, spor salonu, manzaralı oda gibi öğrencilerin hayatlarını kolaylaştıracak hizmetler de veriyor. Fiyatlar ise 200 lirayla bin 8 yüz lira arasında değişiyor.

OKULA YAKIN PAHALI

Öğrenciler için bir diğer seçenekde ev tutmak. Maddi durumu iyi olanlar tek başlarına ev tutarken, çoğu öğrenci bir araya gelip ev kiralıyor. Okul çevresinden bir eve yerleşmenin bedeli ise aylık yine 500 liradan başlayıp 2000 liraya kadar çıkıyor. Beşiktaş ve Fatih çevresinde ise 550 lira ile 2200 lira arası fiyatlar değişiklik gösteriyor. Avcılar'da 750 TL'den başlayıp, 850 TL'ye kadar çıkıyor.

Son güncelleme: 03:02 02.08.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more