Sözcü Plus Giriş

Bolu’da ders saati içinde protokole aykırı ‘değerler eğitimi’

‘Dünya Tiyatrolar Günü’nde, Bolu Güzel Sanatlar Lisesi’nde bir derste, Ensar Vakfı ‘manevi değerler eğitimi’ verdi. Ancak, MEB’in vakıflarla yaptığı çatı protokolünde, bu tür etkinliklerin ders saati dışında ve veli izni alınarak yapılması öngörülüyor. Eğitim-Sen Bolu Şube Başkanı Zehra Kulalı Gezici, vakıf yöneticilerinin okula gelerek kendilerini tanıtmadan, hangi vakıftan olduklarını söylemeden, ders saatinde bu etkinlikleri yaptıklarını belirterek, “Yasa ve yönetmelik tanımayan eğitim yöneticileri suç işliyor” dedi.

14:04 -
Bolu’da ders saati içinde protokole aykırı ‘değerler eğitimi’

Milli Eğitim Bakanlığı'nın vakıflarla yapılan çatı protokolünde, ‘ders saati dışında' ve velinin iznine tabi' şekilde etkinlikler yapılacağı belirtilmesine rağmen, ders saatinde Ensar Vakfı'nın ‘manevi değerler' eğitimi verdiği belirtildi. Eğitimcilerin uyarılarına rağmen, derse girerek ve kimliklerini öğrencilerden gizleyerek eğitimin yapıldığı kaydedildi. Eğitim Sen Bolu Şube Başkanı Zehra Kulalı Gezici, bu tür etkinlikleri, talep olmadığı, öğrenci bulamadıkları için okul sonrasında değil, ders saatinde yaptıklarını söyledi.
Gezici, Bolu İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün, MEB'in çatı protokolüne dayanarak, Ensar Vakfı Bolu Şube'siyle bir protokol imzalayarak, ortaokul ve lise öğrencilerine milli ve manevi değer anlatmaya karar verdiklerini belirterek, “Dün trajik bir şekilde dünya tiyatro gününde, güzel sanatlar lisemizde, sanat yerine Ensar Vakfı tarafından, ders saatinde ‘manevi' değerlerimiz anlatılmıştır” dedi.

“EĞİTİM YÖNETCİLERİ SUÇ İŞLİYOR”

“Manevi değer eğitimi adı altında yapılan dini baskı ve telkin olduğunu hepimiz biliyoruz” diyen Gezici, şöyle devam etti: “Bu protokollerle amacının eğitim olmadığı, zaten müfredatta, her ders içeriğinde MEB'in belirlediği değerlerin yer aldığını, formasyonu, eğitimi ne olduğu belli olmayan kişilerin okullarımızda çocuklarımıza verecek bir şeyi olmadığını, bu uygulamalarla eğitimin sekteye uğratıldığını ve eğitim emekçilerinin itibarsızlaştırıldığını belirtmiştik. Bununla birlikte protokollerle yapılacak uygulamaların ancak ders saati dışında ve veli izni alınarak yapılabileceğini bunun yönergelerde açıkça belirtildiğini defalarca hatırlatmıştık. Buradan tekrar hatırlatıyor ve kamuoyuna duyuruyoruz. Yasa ve yönetmelik tanımayan eğitim yöneticileri suç işliyor.”

“KİMLİKLERİNİ GİZLEDİLER”

Diğer yandan Ensar Vakfı'ndan değer eğitimini kim talep ettiğini soran Gezici, “Velilerimizin Ensar Vakfı'nın okullarda dolaştığından haberi var mı? Öğrencilerimize okul idarecileri, Ensar Vakfı'ndan gelindiğini neden söyleyememiştir? Ensar vakfı kendi kimliğini neden gizlemek zorunda kalmıştır? Bu verdikleri eğitim ne okullarımızın ne öğrencilerimizin ne de velilerimizin talebidir. Bu Ensar Vakfı'nın ve kendi koltuk dertleri olan eğitim yöneticilerinin talebi” diye konuştu.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more