Reklamsız Sözcü

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde protestolar devam ediyor

Üniversitelerin bölünmesine yönelik hazırlanan kanun tasarısı protesto edilmeye devam ediyor. Tasarıyı protesto eden akademisyenlere ve öğrencilere bugün hastalar da katıldı ve “Cerrahpaşa Bizimdir, Bizim Kalacak” sloganları attı.

Seda ÖNCELER
15:25 -
Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde protestolar devam ediyor

Üniversitelerin bölünmesi için hazırlanan kanun tasarısı kapsamında Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nin İstanbul Üniversitesi'nden ayrılarak yeni bir üniversite olması protesto edilmeye devam ediyor. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dekanlığı’nın önünde toplanan öğrenci, akademisyen ve öğretim üyeleri “Cerrahpaşa Bizimdir, Bizim Kalacak” sloganlarıyla eylem yaptı.

Cerrahpaşa türküsüyle başlayan eylemde, tasarının geri çekilmesi isteklerini meclise iletmek üzere imza toplanıyor.

cerrahpasa-muhabir-seda-onceler-1

Cerrahpaşa öğrenci temsilcisi Kıvanç Yangı, yapılan basın açıklamasında şunları söyledi: “Bizler burada ‘Bilime Saygı’ için toplandık. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nin İstanbul Üniversitesi'nden ayrılması hem Cerrahpaşa'nın hem de İstanbul Üniversitesi'nin akademik değerinin düşmesine sebep olacaktır. Bizler tek bir şey savunuyoruz: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, İstanbul Üniversitesi'nindir. İstanbul Üniversitesi tüm fakülteleriyle ayrılmaz bir bütündür.”

Protestolara katılan Türk Tabipler Odası başkanı Pınar Saip ise, “Biz bir bütün olarak İstanbul Üniversitesi içerisinde birlikte olmak zorundayız 300-400 yıllık tarihi ufacık bir yasa ile yok edemezler. Cerrahpaşa’yı parantez içine alamazlar. Üniversitemizin köklerinden koparılmasını kabul etmiyoruz. Esnafı, hastası, öğrencisi, öğretim görevlisi, mezunu sesimi duyurmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

HASTALAR DA İSYAN ETTİ

cerrahpasa-muhabir-seda-onceler-3

Eyleme esnaf, hastanede bulunan hastalar ve yakınları da katılarak destek oldu. Hastalar, “Bu hastane Silivri'ye taşınırsa biz ne yapacağız, bizim halimiz ne olacak?” diye isyan etti.

cerrahpasa-muhabir-seda-onceler-2İLGİLİ HABERİstanbul Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mert Savrun istifa ettiİstanbul Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mert Savrun istifa ettiİLGİLİ HABERCerrahpaşa Tıp'ta 'Bölünme' protestosuCerrahpaşa Tıp'ta 'Bölünme' protestosuİLGİLİ HABERGazi Üniversitesi'nde eyleme biber gazlı müdahaleGazi Üniversitesi'nde eyleme biber gazlı müdahale

 

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 13:03 27.04.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more