Sözcü Plus Giriş

e-Okul giriş: Tıkla yazılı sınav sonuçları, devamsızlık bilgisi öğren! Takdir teşekkür nasıl hesaplanır?

Milyonlarca öğrenci için heyecan dorukta! Bir yıl boyunca verilen emeklerin karşılığı ve 3 aylık yaz tatili çok yaklaştı. Şuan ise yazılı notları ve devamsızlık bilgisini öğrenmek isteyen öğrenciler e-Okul sistemine giriş yapmak istiyor. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte artık veliler de çocuklarının notlarını öğrenmek için okula gitmek zorunda kalmıyor. Haberimizden e-Okul sistemine girerek çocuğunuzun okul durumu hakkında ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

Güncellenme: 18:42, 04/06/2018
e-Okul giriş: Tıkla yazılı sınav sonuçları, devamsızlık bilgisi öğren! Takdir teşekkür nasıl hesaplanır?

Günümüzde öğrenciler artık e-Okul sistemine giriş yaparak notlarını, devamsızlıklarını öğrenebiliyor, üstelik notlarını öğrenen çocuklar takdir, teşekkür hesaplaması da yapabiliyor. Öğretmenler yazılıların sona ermesinin ardından notları e-Okul sistemine giriyor, öğrenciler ve veliler de yazılı notlarını buradan öğreniyor. Haberimizden e-Okul sistemine giriş işlemi, yazılı notu sorgulama, devamsızlık bilgisi ve takdir teşekkür hesaplama hakkında ayrıntılı bilgileri edinebilirsiniz.

E-OKUL SİSTEMİNE GİRİŞ İÇİN TIKLA

e-okul-meb

E-OKUL SİSTEMİNE NASIL GİRİŞ YAPILIR?
E-okul VBS girişi için ilk adımda bilgilerine erişilmek istenen öğrencinin T.C kimlik ve okul numaraları ilgi alanlara girilmeli. Bunların hemen yanında yer alan güvenlik numaraları (siteye giren herkes için farklı) “Resimdeki Rakamlar” kutusuna yazıldıktan sonra “Giriş” butonuna tıklanarak VBS’ye giriş yapılabilir.

TAKDİR TEŞEKKÜR HESAPLAMA NASIL YAPILIR?
Takdir teşekkür hesaplama işlemlerini yapacak olan öğrencilerin ilk olarak tüm ders notlarının kesinleşen notlarını toplaması ve çıkan toplam ders sayısına bölmesi gerekmektedir. Sonuç 0 ile 100 arasında değişen bir rakam olacaktır. Çıkan sonucun 85 ve üzerinde olması halinde öğrenciler karneleri ile birlikte de takdir almaya hak kazanacaktır.

Fakat 85'ten düşük fakat 80'den büyük olan notlar için ise teşekkür belgesi verilecektir. Yapılacak olan hesaplamalar sonrasında belirtilen aralıklara göre takdir ya da teşekkür alınıp alınmayacağı kolayca öğrenilebilir. E okul tarafından sunulan kolaylıklardan birisi olan takdir teşekkür hesaplama işlemleri sayesinde öğrenci eğitim dönemlerinde en çok merak ettikleri soruların yanıtını da bulabilmektedir.

ÖĞRENCİLERİN KAÇ DEVAMSIZLIK HAKKI VAR?
Lise öğrencilerinin en çok merak ettiği konulardan birisi ise bir eğitim yılı içerisinde kaç gün devamsızlık haklarının olduğu sorusudur. Bundan bir önceki yönetmeliğe göre lise öğrencilerinin 20 gün özürsüz ve 20 gün özürlü olmak ile birlikte 5 gün de okul idaresinin izin verme hakkı ile birlikte toplamda 45 gün devamsızlık hakları bulunuyordu. Ancak yeni yönetmelik doğrultusunda 2016 – 2017 eğitim öğretim döneminde gerçekleşmiş ve 2017 – 2018 yılı eğitim öğretim yılında da gerçekleşecek olan lise öğrencilerinin devamsızlık hakkı özürsüz 10 güne düşürülmüştür.

E-OKUL NOT SORGULAMA NASIL YAPILIR?
e-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi’ne başarılı bir giriş yaptıktan sonra sol menüde yer alan “Not Bilgisi” seçeneğine tıklayın. Bu seçeneğe tıkladıktan sonra açılan pencerede öğrencinin not bilgilerine erişim sağlayabilirsiniz. Not bilgileri arasında öğrencinin yazılı ve sözlü sınavlardan aldığı notlar, performans/proje ödevinden aldığı notlar gibi notlar ve ortalamalar yer almaktadır.

YIL SONU BAŞARI PUANI HESAPLAMA
Yıl sonu başarı puanı, derslerin ağırlıklı puanları toplamı ve bu derslerin haftalık ders saatlerine bölünmesiyle elde edilen puandır.

Naklen gelen öğrenciler için yılsonu başarı puanı hesaplama işleminde yeni oluşacak olan haftalık ders saat sayısı toplamı esas alınır. Yılsonu başarı puanının hesaplanmasında bölme işleminde, virgülden sonra gelen iki basamak yürütülür.

Öğrencilerin sınavları, projeleri, uygulamaları, performans çalışmaları için 100 puan üzerinden değerlendirme gerçekleştirilir. Değerlendirme işleminden sonra öğrencilerin aldıkları sonuçlar e-Okul sistemine girilir.

E-OKUL ŞİFRESİ NASIL DEĞİŞTİRİLİR?
E-Okul şifre almak işlemleri de bir kaç adımdan oluşmaktadır. Aşağıdaki adımları izleyerek e-okul şifresi edinebilir ve sisteme giriş yapabilirsiniz.

E-okul veli bilgilendirme sistemine şu şekilde giriş yapabilirsiniz;

Başlangıç olarak,e-okul.meb.gov.tr adresine giriş yapınız.

Daha sonra karşınıza bir ekran gelecektir ve burada; ‘Öğrenci T.C Kimlik No', ‘Öğrenci Okul No' ve ‘Resimdeki Rakamlar' şeklinde sıralanan bölümler bulunmaktadır.

Ardından, tüm bu alanları doldurduktan sonra en alt bölümde yer alan ‘Giriş' seçeneğine tıklayınız.