Sözcü Plus Giriş

e-Okul VBS giriş: Artık sürpriz karne yok! e-Okul sistemi ile yazılı notları, devamsızlık bilgisini öğrenin!

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte hayatımızda birçok şey değişti. Eskiden veliler sürpriz karne ile karşılaşırdı ancak artık e-Okul sistemi ile karneler eve gelmeden öğrencilerin, yazılı notları, devamsızlık bilgisi, takdir ve teşekkür alıp alamayacağı öğrenilebiliyor.Haberimizden e-Okul sistemine girerek çocuğunuzun okul durumu hakkında ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

Güncellenme: 19:40, 06/06/2018
e-Okul VBS giriş: Artık sürpriz karne yok! e-Okul sistemi ile yazılı notları, devamsızlık bilgisini öğrenin!

Bir yıl boyunca verilen emeklerin karşılığı ve 3 aylık yaz tatili çok yaklaştı. Şuan ise yazılı notları ve devamsızlık bilgisini öğrenmek isteyen öğrenciler e-Okul sistemine giriş yapmak istiyor. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte artık veliler de çocuklarının notlarını öğrenmek için okula gitmek zorunda kalmıyor. Akıllı telefonların kullanımının sıklaşmasıyla birlikte kamu kurumlarının bu ilerlemeye adaptasyonu da gecikmedi. Mobil uygulama ile erişim kolaylığını öğrenci, veli ve öğretmenlere de sunan Milli Eğitim Bakanlığı, İOS ve Android kullanıcıları için E-Okul VBS uygulamasını erişime açtı.

E-OKUL SİSTEMİNE GİRİŞ YAPMAK İÇİN TIKLAYIN

e-okul-meb

E-OKUL SİSTEMİNE NASIL GİRİŞ YAPILIR?
E-okul VBS girişi için ilk adımda bilgilerine erişilmek istenen öğrencinin T.C kimlik ve okul numaraları ilgi alanlara girilmeli. Bunların hemen yanında yer alan güvenlik numaraları (siteye giren herkes için farklı) “Resimdeki Rakamlar” kutusuna yazıldıktan sonra “Giriş” butonuna tıklanarak VBS'ye giriş yapılabilir.

TAKDİR TEŞEKKÜR HESAPLAMA NASIL YAPILIR?
Takdir teşekkür hesaplama işlemlerini yapacak olan öğrencilerin ilk olarak tüm ders notlarının kesinleşen notlarını toplaması ve çıkan toplam ders sayısına bölmesi gerekmektedir. Sonuç 0 ile 100 arasında değişen bir rakam olacaktır. Çıkan sonucun 85 ve üzerinde olması halinde öğrenciler karneleri ile birlikte de takdir almaya hak kazanacaktır.

Fakat 85’ten düşük fakat 80’den büyük olan notlar için ise teşekkür belgesi verilecektir. Yapılacak olan hesaplamalar sonrasında belirtilen aralıklara göre takdir ya da teşekkür alınıp alınmayacağı kolayca öğrenilebilir. E okul tarafından sunulan kolaylıklardan birisi olan takdir teşekkür hesaplama işlemleri sayesinde öğrenci eğitim dönemlerinde en çok merak ettikleri soruların yanıtını da bulabilmektedir.

ÖĞRENCİLERİN KAÇ DEVAMSIZLIK HAKKI VAR?
Lise öğrencilerinin en çok merak ettiği konulardan birisi ise bir eğitim yılı içerisinde kaç gün devamsızlık haklarının olduğu sorusudur. Bundan bir önceki yönetmeliğe göre lise öğrencilerinin 20 gün özürsüz ve 20 gün özürlü olmak ile birlikte 5 gün de okul idaresinin izin verme hakkı ile birlikte toplamda 45 gün devamsızlık hakları bulunuyordu. Ancak yeni yönetmelik doğrultusunda 2016 – 2017 eğitim öğretim döneminde gerçekleşmiş ve 2017 – 2018 yılı eğitim öğretim yılında da gerçekleşecek olan lise öğrencilerinin devamsızlık hakkı özürsüz 10 güne düşürülmüştür.

E-OKUL NOT SORGULAMA NASIL YAPILIR?
e-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi'ne başarılı bir giriş yaptıktan sonra sol menüde yer alan “Not Bilgisi” seçeneğine tıklayın. Bu seçeneğe tıkladıktan sonra açılan pencerede öğrencinin not bilgilerine erişim sağlayabilirsiniz. Not bilgileri arasında öğrencinin yazılı ve sözlü sınavlardan aldığı notlar, performans/proje ödevinden aldığı notlar gibi notlar ve ortalamalar yer almaktadır.