Sözcü Plus Giriş

Fatih Sultan Mehmet’ten çarpıcı İstanbul Üniversitesi fermanı!

20 yeni üniversite kurulması ve bazı üniversitelerin bölünmesine yönelik kanun tasarısı görüşmelerinde Fatih Sultan Mehmet'in İstanbul Üniversitesinin temellerini atarken yazdırdığı ferman ortaya çıktı.

Deniz AYHAN
Güncellenme: 15:32, 28/04/2018
Fatih Sultan Mehmet’ten çarpıcı İstanbul Üniversitesi fermanı!

Fatih, Ayasofya ve Zeyrek Medreselerini birleştirerek 1453’de kurduğu ve daha sonra Darülfünun adını alan İstanbul Üniversitesi için yazdırdığı fermanda, ”Kim ki bu vakfın şartlarından birini değiştirir, tağyir ederse, büyük bir haram ve günahı eylemiş olur. Allah’ın, meleklerin ve bütün insanların laneti üzerlerine olsun. Ebediyen cehennemde kalsınlar, ebediyen merhamet olunmasın” diyor. Fatih’in fermanını CHP Bursa Milletvekili Ceyhun İrgil açıkladı ve ”Fatih’in hayret verici bir öngörüsü var. AKP’nin bu kanunu getireceğini tahmin ederek ferman yazdırmış” dedi.

FATİH'İN VAKFİYESİNİ HATIRLATTI

Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu'nda konuşan CHP Bursa Milletvekili Ceyhun İrgil, İstanbul Üniversitesi'nin tarihinin Fatih Sultan Mehmet ile başlayan tarihsel bir süreci olduğunu belirterek şunları söyledi:

“İstanbul Üniversitesinden daha millî, daha yerli bir şey yoktur. 550 yıllık, Fatih'le başlayan bir tarihsel süreci var. Elbette o zaman üniversite diye kurmamış ama Ayasofya ve Zeyrek’i, Ayasofya'nın yanındaki keşiş odalarını medreseye çevirip, Zeyrek'teki medreseleri de birleştirerek İstanbul Üniversitesinin temelini atmış. Daha sonra Darülfünun ve İstanbul Üniversitesi süreci oluşuyor. Üniversitenin armasında 1453 yazıyor. Fatih bu üniversite oluşurken yani Ayasofya ve Zeyrek vakfiye olarak kurulduğunda kendisinin de hayret verici bir öngörüsü var. Sizlerin bu kanunu getireceğini tahmin ederek aynen şu metni yazdırmış:

‘KİM Kİ VAKFI DEĞİŞTİRİRSE…’

‘Kim ki bozuk teviller, hurafe ve dedikodudan öteye geçmeyen batıl gerekçelerle, bu vakfın şartlarından birini değiştirirse veya kanun ve kurallarından birini tağyir ederse, vakfın tebdili ve iptali için gayret gösterirse, vakfın ortadan kalkmasına veya maksadından başka bir gayeye çevrilmesine kast ederse, vakfın bölümlerinden birine itiraz etmek dilerse veya bu manada yapılacak değişiklik veya itirazlara yardımcı olur, yahut yol gösterirse, şeriata ve vakfiyeye aykırı ferman, berat, tomar veya talik yazarsa veyahut tevliyet hakkı resmi yahut takrir hakkı resmi ve benzeri bir şey talep ederse, kısaca batıl tasarruflardan birini işlerse, büyük bir haramı işlemiş olur, günahı gerektiren bir fiili irtikâp eylemiş olur. Allah’ın, meleklerin ve bütün insanların laneti üzerlerine olsun. Ebediyen cehennemde kalsınlar, onların azapları asla hafifletilmesin ve onlara ebediyen merhamet olunmasın. Kim bunları duyup gördükten sonra değiştirirse, vebali, günahı da bunu değiştirenlerin üzerine olsun'

İBNİ SİNA’DAN VAZGEÇİLDİ

TBMM Milli Eğitim Komisyonunda İstanbul’da ‘İbni Sina’ adıyla yeni kurulacak üniversitenin adı ‘İstanbul Üniversitesi’ (Cerrahpaşa) olarak değiştirildi. Bu üniversite yine, İstanbul Üniversitesi’nin bölünmesinden oluşacak. Cerrahpaşa Tıp, Florence Nightingale Hemşirelik, Hasan Ali Yücel Eğitim, Orman, Sağlık Bilimleri, Spor Bilimleri, Veteriner, Mühendislik fakülteleri ile Sağlık Hizmetleri, Sosyal Bilimler, Ormancılık Yüksekokulları, Adli Tıp, Kardiyoloji, Nörolojik Bilimler, Akciğer Hastalıkları ve Tüberküloz Enstitüleri de yeni kurulacak bu üniversiteye geçecek.

İlginizi ÇekebilirÜniversitelerin bölünmesine karşı 5 bine yakın imzaÜniversitelerin bölünmesine karşı 5 bine yakın imza
Yayınlanma Tarihi:15:25,