Sözcü Plus Giriş

KPSS başvuru ücreti ne kadar? KPSS lise başvuruları nasıl yapılacak? İşte işlemler…

Kamu personeli olmak isteyen adaylar için kader niteliği taşıyan KPSS başvuru dönemi geldi. Ortaöğretim mezunlarının girebileceği seviyede olan KPSS'nin başvuruları nasıl yapılacak ve başvuru ücreti ne kadar olacak sorusu büyük merakla araştırılıyor. İşte birçok vatandaş tarafından ilgiyle beklenen KPSS'ye dair detaylar...

null
Güncellenme: 09:08, 05/07/2018
KPSS başvuru ücreti ne kadar? KPSS lise başvuruları nasıl yapılacak? İşte işlemler…

Türkiye’de memur olmak isteyenlerin en önemli virajı KPSS. KPSS ortaöğretim seviyesi başvuruları başladı ve sürüyor. KPSS için başvurular 3-19 Temmuz tarihleri arasında alınacak. KPSS Ortaöğretim sınavı 7 Ekim 2018 tarihinde gerçekleştirilecek.

KPSS BAŞVURU ÜCRETİ NE KADAR?

KPSS başvuru kılavuzunun yayınlanmasının ardından da sınav ücretleri netlik kazandı. Sınav ücretinin genel kültür genel yetenek sınavında olduğu gibi 60 TL olacak.

kpss sözcü ile ilgili görsel sonucu

2018 KPSS (KAMU PERSONELİ SEÇME SINAVI) BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Başvuru işleminin yapılabilmesi için adayın başvuru merkezine şahsen gitmesi zorunludur. Başvuru merkezleri tarafından adayların başvuruları, resmî iş gününde ve resmî iş saatleri arasında alınacaktır. Başvuru merkezlerinin adresleri, başvuru tarihlerinde ÖSYM'nin http://www.osym.gov.tr internet adresinde yer alacaktır. Adaylar başvuru işlemini gerçekleştirmek için merkezlere aşağıdaki belgelerle birlikte gidecek;

*Eksiksiz ve doğru olarak doldurulmuş Aday Başvuru Formu

*Nüfus cüzdanı/Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı veya süresi geçerli pasaport nüfus cüzdanları ile geçerlilik süresi bitmiş pasaport kabul edilmeyecektir. Başvuruda adayın kimlik belgesinin aslını yanında bulundurması gerekmektedir.

*ÖSYM Aday İşlemleri Sistemine (ais) ilk kez kayıt olacak adaylar ile ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde(ais) kayıtlı olan adaylardan eğitim bilgilerinde eksiklik/değişiklik olanların diploma veya öğrenim durumunu gösterir resmî belgelerinin onaylı bir örneği talep edilecektir.

Bireysel olarak internet aracılığıyla başvuru hakkı olan adaylar, başvuru süresi içinde ÖSYM'nin Aday İşlemleri Sistemine (https://ais.osym.gov.tr) T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile giriş yaparak başvurularını buradaki açıklamalar doğrultusunda yapacak ve sınav ücretini yatırarak başvurularını tamamlayacaklardır. İnternet aracılığıyla bireysel başvuru, başvuru süresinin son günü, saat 23.59'da sona erecektir.