Sözcü Plus Giriş

ÖSYM, 2018 KPSS sonuçlarını ne zaman açıklayacak? İşte KPSS önlisans sonuç tarihi…

ÖSYM, KPSS sonuçlarını açıklayacağı tarihi duyurdu. KPSS soru ve cevaplarının ardından puanlarını hesaplayan öğrencilerin gözü resmi sonuçlarıda. Peki KPSS önlisans sınavı sonuçları ne zaman açıklancak?

10:03 -
ÖSYM, 2018 KPSS sonuçlarını ne zaman açıklayacak? İşte KPSS önlisans sonuç tarihi…

Kamu kurumlarında çalışmak isteyenlerin katıldığı KPSS önlisans sınavı 4 Kasım’da gerçekleştirildi. Soru ve cevaplar KPSS’den 4 gün sonra açıklandı. KPSS sonuçları ise ÖSYM sınav takvimine göre 29 Kasım’da açıklanacak.

KPSS SONUÇLARI NE ZAMAN?

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yayımlanan sınav takvimine göre KPSS önlisans 4 Kasım 2018'de gerçekleştirildi. ÖSYM sınav sonuçlarını ise 29 Kasım 2018'de adayların erişimine açacak. Kamu kurum ve kuruluşlarının bazı kadro ve pozisyonlarına, “Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelik” hükümleri uyarınca ÖSYM tarafından yerleştirme yapılmaktadır.

2018 KPSS önlisans ne zaman yapılacak? | KPSS sınav giriş yerleri belli oldu mu?

B GRUBU KADROLARA YERLEŞTİRME NASIL OLACAK?

Adaylar, ÖSYM tarafından B Grubu Kadrolara; puanları, tercihleri ve kadro sayıları göz önünde tutulmak suretiyle yerleştirilecektir. Yerleştirme işlemleri ile ilgili esaslar Tercih Kılavuzunda yer alacaktır. Yerleştirme işlemlerinde aynı puanı alan adaylar arasından diploma tarihi itibarıyla önce mezun olmuş olana, bunun aynı olması hâlinde yaşı büyük olana öncelik tanınacaktır.

Yerleştirmede adayların ÖSYM'ye internet yoluyla gönderdiği bilgiler esas alınacaktır. Yerleştirme sonuçları ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına, adaylara ve Devlet Personel Başkanlığına internet yoluyla, elektronik ortamda bildirilecektir.

KPSS NEDİR?

Kamu kurum ve kuruluşlarının bazı kadro ve pozisyonlarına, “Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelik” hükümleri uyarınca ÖSYM tarafından yerleştirme yapılmaktadır.

Yukarıda sözü edilen Yönetmeliğin 2. maddesinde, kamu görevlerine ilk defa atama yapılacak kadrolar A Grubu Kadrolar ve B Grubu Kadrolar olmak üzere ikiye ayrılmıştır.

Son güncelleme: 11:19 27.11.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more