Sözcü Plus Giriş

KYK bursları ne zaman verilecek? Taahhütname onay süresi uzatıldı, burs ödemeleri ne zaman?

KYK burslarını merakla bekleyen öğrenciler için beklenen tarih geliyor. KYK resmi sitesinden yapılan açıklamayla KYK burs taahhütname onayı süresi uzatıldı. KYK’dan burs/kredi hakkı kazanan ve kullanmak isteyen öğrencilerin taahhütnamelerini 25-30 Kasım tarihleri arasında e-Devlet üzerinden onaylaması gerekiyor. Peki KYK bursları ne zaman verilcek? İşte merak edilenler...

10:19 -
KYK bursları ne zaman verilecek? Taahhütname onay süresi uzatıldı, burs ödemeleri ne zaman?

KYK bursları için taahütname onay süresi uzatıldı ve bunun yanında KYK burslarının ne zaman verileceği de belirilendi. KYK bursları ne zaman öğreniclerin hesabına geçecek? Yeni eğitim öğretim yılının başlamasıyla burs/kredi başvurularını alan ve taahhütnamesini süresi içerisinde onaylayan öğrencilere ilk ödemeyi gerçekleştirmeye başlayan KYK, taahhütname onay süresini kaçıran öğrencilere ek süre tanıdı.

KYK BURSLARI NE ZAMAN VERİLECEK?

Burs/kredinin hangi durumda kesileceği, kredi geri ödemesinin ne zaman ve ne şekilde yapılacağı gibi öğrencinin sorumluluğunda olan bilgilerin yer aldığı burs/kredi taahhütnamesini okuyup onaylayan öğrencilere ekim, kasım, aralık ayları dâhil olmak üzere aralık ayında üç aylık ödeme yapılacak.

TAAHHÜTNAME ONAYI NE ZAMAN YAPILACAK?

KYK'dan burs/kredi hakkı kazanan öğrencilere ödeme yapılabilmesi için taahhütnamelerin en geç 30 Kasım Cuma günü saat 23.59'a kadar e-Devlet üzerinden onaylanması gerekiyor. (Taahhütname onayı e-Devlet mobil uygulamasından yapılamamaktadır.) Burs veya kredi tahsis edilen 15-18 yaş arası öğrencilerin anne/babalarının e-Devlet şifreleriyle burs/kredi taahhütnamesi için veli onayını tamamlamalarının ardından öğrenciler kendi e-Devlet şifreleriyle taahhütname onayını gerçekleştirebilecek.

15 yaşından küçük ya da anne/babası olmayan öğrenciler ise kanuni vasileri ile birlikte kendilerine en yakın KYK il/yurt müdürlüklerine belgeleri (kimlik, vasi kararı vb.) ile giderek taahhütnamelerini onaylayabiliyor.

KYK BURSLARI KAÇ LİRA?

Burs/kredi Ocak 2018’den bu yana lisans öğrencilerine aylık 470, yüksek lisans öğrencilerine 940, doktora öğrencilerine de 1410 lira olarak ödeniyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yükseköğretim Akademik Yıl Açılış Töreni’nde öğrencilere burs ve kredi miktarının önümüzdeki yıl itibarıyla lisansta 500, yüksek lisansta 1000, doktorada da 1500 liraya yükseltildiği müjdesini vermişti. Zamlı burs/krediler Ocak 2019’dan itibaren ödenmeye başlanacak.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more