Sözcü Plus Giriş

Liseler için tercih maratonu başladı… LGS nakil kılavuzu ve boş kontenjanlar!

LGS yerleştirme sonuçlarından sonra artık herkes hangi liselerde boş kontenjan var onları merak ediyor. Lise nakil kılavuzunun yayınlanmasıyla birçok detay da ortaya çıktı. Veliler çocuklarını en iyi yerleştirmek için bilgisayar başından ayrılmayıp sürekli arama yapıyor. Yerel yerleştirme ve LGS sonuçlarının ilanı sonrası çok sayıda öğrenci istediği okula yerleşemedi hatta hiçbir okula yerleşemeyen öğrenciler oldu. Şimdi okul değiştirmek isteyen, yerleştirme sonucu problemli olan öğrenciler MEB’in yayımladığı boş kontenjanlara göre nakil başvurusu yapacaklar...

10:07 -
Liseler için tercih maratonu başladı… LGS nakil kılavuzu ve boş kontenjanlar!

Lise hayatlarına başlayacak öğrenciler için kritik günler başladı. LGS nakil kılavuzu liseye başlayacak öğrenciler için büyük önem taşıyor. Boş kontenjanların hangi okullarda olduğunu bilmek de öğrenciler ve velileri için önemli bir rehber olacak. ‘Yerleştirmeye Esas Nakil Kılavuzu' Milli Eğitim Bakanlığı tarafından erişime açıldı. Kılavuzda yer alan bilgilere göre ilk nakil tercihleri 6-10 Ağustos tarih aralığında yapılacak…

NAKİL BAŞVURU KILAVUZU

MEB, gerek merkezi gerekse de yerel yerleştirmeye esas nakil işlemleri ile ilgili olarak öğrenciler ve veliler için ayrıntılı bir kılavuz yayımladı. Kılavuzda nakil başvurusu, başvuruların değerlendirilmesi, nakil süreci ile ilgili tüm detaylar yer almaktadır. Kılavuza aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

LİSE YERLEŞTİRME KILAVUZU İÇİN TIKLAYIN

Boş kontenjanlar yayınlandı! İşte lise nakil kılavuzu… LGS yerleştirme işlemleri başlıyor!

BOŞ KONTENJANLAR ÇOK ÖNEMLİ

Bakanlığın yayımladığı nakil kılavuzunda yer alan bilgilerine göre 8’inci sınıfı başarıyla tamamlayan, açık öğretim ortaokulundan mezun durumda olanlar ile herhangi bir ortaöğretim kurumuna yerleşen/yerleşemeyen öğrenciler yerleştirmeye esas nakil başvurusunda bulunabilecek. Merkezi sınav puanı ile öğrenci alan okullara yerleşen öğrencilerden okul değiştirmek isteyenlerin, yerleştirmeye esas nakil döneminde tekrar yerel yerleştirme ile öğrenci alan okulları tercih etme zorunluluğu bulunmayacak.

BOŞ KONTENJANLAR İÇİN TIKLAYIN

TERCİH EKRANINDA OKULLAR RENKLERLE BELİRTİLECEK

Yerel yerleştirme tercih ekranında okullar; Yeşil renk, “Kayıt Alanında” öğrenci için ikamet adresinin bulunduğu Kayıt Alanında yer alan okulları belirtecek.
Mavi renk, “Komşu Kayıt Alanında” öğrenci için ikamet adresine göre Komşu Kayıt Alanında yer alanlar okulları belirtecek. Kırmızı renk, “Diğer” ise öğrenci için ikamet adresine göre bulunduğu Kayıt Alanında ve Komşu Kayıt Alanında olmayan il içindeki diğer kayıt alanları ile il dışındaki kayıt alanlarında bulunan okulları belirtecek.

Son güncelleme: 10:14 06.08.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more