Sözcü Plus Giriş

LGS soru ve cevapları heyecanı! LGS’ye giren adaylar merakla LGS soru ve cevaplarını bekliyor…

TEOG yerine gelen LGS sınavı bugün ve yarın iki oturum halinde gerçekleşecek. LGS'ye giren adaylar sınav performanslarını görmek için LGS soru ve cevaplarını merakla araştırıyor. LGS soru ve cevapları ne zaman yayınlanacak sorusunun cevabı ve LGS'ye dair detaylar haberimizde...

Güncellenme: 10:19, 02/06/2018
LGS soru ve cevapları heyecanı! LGS’ye giren adaylar merakla LGS soru ve cevaplarını bekliyor…

LGS’de ter döken adaylar sınavın nasıl geçtiğini kontrol etmek için LGS soru ve cevaplarını merakla araştırıyor. LGS’de bugün ilk oturum gerçekleşti ve yarın da ikinci oturum gerçekleşecek. MEB tarafından düzenlenen LGS sınavının soru ve cevapları da MEB’in sitesi üzerinden yayınlanacak.

LGS SORU VE CEVAPLARI NE ZAMAN?

LGS soru ve cevaplarının pazar günü ikinci oturum sona erdikten birkaç saat sonra MEB’in resmi internet sitesi üzerinden açıklanması bekleniyor. LGS soru ve cevapları açıklandığı andan itibaren aşağıdaki link üzerinden kontrol edilebilir olacak.

BU İLLERDE ANADOLU LİSESİ YOK

MEB'in merkezi sınav kılavuzunda Çanakkale, Çankırı, Çorum, Edirne, Erzincan, Giresun, Gümüşhane, Iğdır, Isparta, Amasya, Ardahan, Artvin, Bayburt, Bilecik, Bolu, Bartın, Burdur, Karabük, Karaman, Kastamonu, Kırıkkale, Kırklareli, Kırşehir, Kilis, Kütahya, Mardin, Ordu, Rize, Sinop, Tokat, Trabzon, Tunceli, Yalova ve Yozgat'ta sınavla öğrenci alacak hiçbir Anadolu lisesi yok.

ogrenci-sinav-iha

LGS KAYITLARI NASIL OLACAK?

2018 Ortaöğretim kurumlarına resmi ve özel ortaokullar, imam hatip ortaokulları ve
geçici eğitim merkezlerini (GEM) bitiren öğrenciler, kayıt alanı, bilgi, beceri ve yetenekleri doğrultusunda sınavlı veya sınavsız olarak yerleştirilecek.

Merkezi sınav puanı ile öğrenci alan okulların belirlenen kontenjanlarına, puan üstünlüğüne göre, tercihleri doğrultusunda Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğünce yapılacak.

Merkezi sınavla öğrenci alan okullarda merkezi sınav puanının eşitliği halinde, Ortaokul Başarı Puanı’na (OBP), öğrencinin doğum tarihine göre yaşı küçük olana, 8. 7. ve 6. sınıflardaki yıl sonu başarı puanı (YBP) üstünlüğüne, okula özürsüz devamsızlık yapılan gün sayısının azlığına ve tercih önceliği durumlarına bakılarak yerleştirme yapılacak.

Merkezi sınavı ve yetenek sınavı ile öğrenci alan okulların belirlenen kontenjanlarına, puan üstünlüğüne göre yerleştirme yapılacak.