Okullarda ‘üzüm’ tartışması! Çekirdekli mi, çekirdeksiz mi?

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bu yıl anaokulu, uygulama sınıfı ve ilkokul öğrencilerine çekirdeksiz kuru üzüm dağıtacak. Her öğrenciye haftada 50 gram üzüm verilecek. Ancak üzüm çekirdeksiz cins olarak seçildi. Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Prof. İbrahim Saraçoğlu geçen hafta TBMM’de, kuru üzümün çekirdeklisinin faydalı olduğunu açıklamış ve ‘’Çekirdekli üzüm her derde deva. Özellikle çocukların ağzında bulunan ve diş çürümesine sebebiyet veren bakteriyi yok eder. Çekirdeğini de çiğneyin’’ demişti.

Okullarda ‘üzüm’ tartışması! Çekirdekli mi, çekirdeksiz mi?

Milli Eğitim Bakanlığınca belirlenecek anaokulu, uygulama sınıfı ve ilkokullardaki tüm öğrencilere haftada 2 gün, 25’er gramlık paketlerle sultani çekirdeksiz kuru üzüm dağıtılacak. Programla öğrencilere kuru meyve tüketim alışkanlığının kazandırılması, çocukların yeterli ve dengeli beslenmesine katkı sağlanması amaçlanıyor.

SARAÇOĞLU: ÇEKİRDEKLİ YENMELİ

Bitkisel tedavi yöntemleri uygulayıcısı, organik besin, biyoteknoloji ve mikrobiyoloji uzmanı, Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Prof. İbrahim Saraçoğlu, TBMM'de geçen hafta Milletvekilerine verdiği ”Sağlıklı gıda” brifinginde kuru üzümün çekirdekli yenilmesi gerektiğini söylemişti.

Saraçoğlu, “Üzüm, en güçlü antioksidandır. Ritim bozukluğu var ise bunu düzeltebilen yegâne meyve üzümdür. Bir hafta yerseniz, ritim bozukluğu düzelir. Hem tazesi hem kurusu DNA hasarına karşı muhteşem bir koruyucudur. Kolesterolü düşürür, damar sertliği ve kolon kanserini önler; özellikle çocukların ağzında bulunan ve diş çürümesine sebebiyet veren bakteriyi yok eder. Çekirdekli siyah veya beyaz üzüm. Yerken çekirdeğini de çiğneyeceksiniz” demişti.

Loading...