Sözcü Plus Giriş

Sömestr tatili tarihi belli oldu! 15 tatil ne zaman?

Öğrenciler merakla 15 tatil ne zaman başlayacak sorusuna cevap arıyor. Yarıyıl tatilinin ne zaman başlayacağını araştıran öğrenciler ve veliler, senenin stresinden kurtulmak için tatil planları yapıyor. İşte 15 tatil yani sömestr hakkında merak edilenler…

09:36 -
Sömestr tatili tarihi belli oldu! 15 tatil ne zaman?

Öğrenciler uzun maratonun ardından dinlenecekleri 15 tatil yani yarıyıl tatilini bekliyor. Milli Eğitim Bakanlığı çalışma takvimi ile okulların ne zaman kapanacağı ve sömestr tatili tarihi belli oldu. Peki sömestr yani 15 tatil ne zaman başlayacak?  Sömestr, halk dilinde 15 tatil olarak biliniyor. Öğrenciler yarıyıl tatilini heyecan içinde bekliyor. MEB çalışma takvimine göre sömestr ocak ayında başlayacak ve 15 gün sürecek.

15 TATİL NE ZAMAN?

2018-2019 eğitim öğretim yılı kapsamında okullar bu hafta başında 17 Eylül tarihi itibari ile açıldı.Bugün başlayan yeni eğitim ve öğretim yılı birinci kanaat dönemi, 18 Ocak 2019 Cuma sona erecek. Yarıyıl tatili, 21 Ocak-1 Şubat 2019 tarihlerinde yapılacak. İkinci kanaat dönemi ise 4 Şubat 2019 Pazartesi başlayacak ve 14 Haziran 2019 Cuma tamamlanacak. 15 Haziran 2019 Cumartesi günü başlayacak olan yaz tatili, 16 Eylül 2019 Pazartesi gününe kadar sürecek.

15 tatil ne zaman başlayacak? Yarıyıl tatili geliyor! İşte sömestir tatili hakkında merak edilenler

OKULLAR AÇILANA KADAR NELER YAPILABİLİR?

Yoğun bir eğitim öğretim dönemini tamamlayarak tatile hazırlanıldığını ifade eden Millî Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü Celil Güngör, öğrencilere yönelik “Karnelerinizi alacak, bir dönemin çalışmalarının ilk sonuçlarını göreceksiniz. Karne notları ne başarının ne de başarısızlığın biricik göstergesidir. Öğrenme sürecindeki eksiklerimizi ve öğrenme biçimlerimizi gözden geçirme fırsatıdır” dedi.

“Veliler, öğrenciler ve öğretmenler olarak, karnelerimizden kaba bir başarı ya da başarısızlık sonucu çıkarmaktan öte, kendine yetebilen toplumsal duyarlılıkları gelişmiş, değerlerini günlük hayatına yansıtabilen kişilikler inşa edebilmeyi hedeflemeliyiz.” değerlendirmesini yapan Güngör, “Unutmayalım ki bilgi eksikliğinin telafisi mümkün ama kişilik inşasının eksikliğinin telafisi kolay değildir” dedi.

Son güncelleme: 14:23 20.11.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more