TYT ne zaman? Temel Yeterlilik Testi için geri sayım… TYT baraj puanı kaç?

TYT yaklaşırken öğrenciler ve veliler TYT ne zaman yapılacak sorusuna cevap arıyor. Yeni üniversite sisteminin ilk adımı olan TYT'nin (Temel Yeterlilik Testi) tarihi ve detayları yeniden gündeme geldi. Temel Yeterlilik Testi (TYT), adayların sözel ve sayısal alanlarda sahip olmaları beklenen bilgi, beceri ve yetkinliklerini kapsıyor. Peki TYT ne zaman?

TYT ne zaman? Temel Yeterlilik Testi için geri sayım… TYT baraj puanı kaç?

TYT ne zaman yapılacak sorusu, üniversite hayali kuran milyonlarca öğrenci tarafından büyük bir merakla araştırılmaya devam ediyor. Temel Yeterlilik Testi (TYT), adayların sözel ve sayısal alanlarda sahip olmaları beklenen bilgi, beceri ve yetkinliklerini kapsıyor. TYT'de Türkçe, Sosyal Bilimler, Temel Matematik ve Fen Bilimleri alanları ile ilgili sorular yer alacak. İşte TYT tarihi…

TYT SINAVI NE ZAMAN?

Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın birinci oturumunun (Temel Yeterlilik Testi) 30 Haziran 2018 Cumartesi günü sabah, ikinci oturumunun 01 Temmuz 2018 Pazar günü sabah, Dil sınavının ise 01 Temmuz 2018 Pazar günü öğleden sonra yapılmasına karar verildi.

ogrenci-sinav-iha

GÜNCELLENEN ÖSYM SINAV TAKVİMİ

30 Haziran 2018 tarihinde Temel Yeterlilik Testi (TYT), 30 Haziran 2018 tarihinde saat 10:15'te yapılacak. Sınav süresi 135 dakika. Alan Yeterlilik Testi (AYT), 1 Temmuz 2018 tarihinde 10:15'te yapılacak. Sınav süresi: 180 dakika. Yabancı Dil Testi (YDT), 1 Temmuz 2018 tarihinde 15:45'te yapılacak. Sınav süresi 120 dakika olarak önceden açıklandı.

TYT BARAJ PUANI KAÇ?

TYT'de 150 ve üzeri puan alan adaylar, TYT puanı ile öğrenci alan yükseköğretim programlarını tercih edebilirler. TYT' de 150 ve üzeri puan alan adaylardan SAY, SÖZ, EA, DİL puanları 180 ve üzeri olanlar, bu puan türleri ile öğrenci alan lisans programları ile birlikte TYT puanı ile öğrenci alan ön lisans programlarını tercih edebilirler.

Loading...