Yerleştirme puanı nedir? İşte yerleştirmede önemi büyük olan OBP puanı hesaplama…

Üniversite tercihlerini yapacak olan öğrenciler için üniversite yerleştirme puanları büyk önem taşıyor. Ortaöğretim Başarı Puanı (OBP) hesaplanma şekli ile üniversite sınav sonuçlarına etkisi ile araştırılmaya devam ediliyor. Ortaöğretimde alınan 100 üzerinden diploma notu, 5 ile çarpılarak Ortaöğretim Başarı Puanına (OBP) dönüştürülmektedir. İşte yerleştirme puanı detayları...

Yerleştirme puanı nedir? İşte yerleştirmede önemi büyük olan OBP puanı hesaplama…

YKS sonuçlarının açıklamasıyla “Yerleştirme puanı nedir? ÖSYM 2018 üniversiteye yerleştirme nasıl yapılır? OBP nasıl hesaplanır?” soruları öğrencilerin gündeminin ilk sıralarında yer alıyor. Ortaöğretim bitirme notları en küçüğü 250, en büyüğü 500 olmak üzere ortaöğretim başarı puanına dönüştürülecek. OBP, Ortaöğretim Başarı Puanı’nı ifade etmektedir. Üniversite sınavına girerken TYT ve AYT puanlarına ilave olarak kullanılan OBP, son başarı puanının belirlenmesine olanak sağlıyor. Peki yerleştirmeler nasıl yapılacak?

OBP NEDİR NASIL HESAPLANIR?

Her aday için hesaplanmış olan OBP; 0,12 katsayısı ile çarpılarak sınav puanlarına eklenecek ve böylece adayların yerleştirme puanları hesaplanacaktır. Bir mesleğe yönelik program uygulayan ortaöğretim kurumları mezunlarının, yükseköğretim ön lisans/lisans programına yerleştirilirken OBP'nin 0,06 katsayısı ile çarpımından elde edilecek ek puanları da yerleştirme puanlarına eklenecektir. Bu ek puanlardan yararlanmak için adayların ilgili puan türünde ön lisans için 150 veya daha yüksek puan almış olmaları, lisans için 180 veya daha yüksek puan almış olmaları gerekmektedir.

ÖSYM YKS sonuçlarını açıkladı!

2018 ÖSYM ÜNİVERSİTEYE YERLEŞTİRME NASIL YAPILIYOR?

Üniversiteye yerleştirme işleminin nasıl yapıldığı, ÖSYM’nin YKS için yayımladığı kılavuzda tüm detaylarıyla yer alıyor. Üniversite adayları tercih maratonunda puanlarıyla girebilecekleri en iyi okullara doğru tercihlerle yerleşebilmeye çalışacak. Bu yüzden yerleştirme kılavuzuna hakim olmak çok önemli.

Loading...