Sözcü Plus Giriş

YKS sınav ücreti hangi bankalara nasıl yatırılacak? YKS için merak edilen detaylar…

YKS başvurularının başlamasıyla üniversite hayatına başlamak isteyen öğrenciler için önemli süreç başladı. YKS başvurları ne zaman sonlanacak ve internet üzerinden başvuru yapılırken kaç lira ücret ödenecek sorularını soran öğrenciler araştırmalarını sürdürüyor. ÖSYM tarafından yayınlanan YKS kılavuzunda hangi detaylar göze çarpıyor? İşte ayrıntılar...

11:18 -
YKS sınav ücreti hangi bankalara nasıl yatırılacak? YKS için merak edilen detaylar…

Üniversite hayatlarına başlayacak öğrenciler için çok önemli bir viraj olan YKS başvuruları başladı. YKS ücreti nereye yatırılacak, YKS başvuruları ne zaman sonlanacak sorularını soran öğrenciler internet üzerinden bu konular hakkında sorgulamalar yapıyor. Hangi öğrenciler hangi oturumlara girmeli? YKS’de her oturumun ücreti ne kadar ve hangi bankaya yatırılacak? İşte yeni üniversite sınavı olan YKS hakkında detaylar…

YKS BAŞVURU ÜCRETİ NE KADAR?

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezince (ÖSYM), Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) başvuru ücreti belirlendi. Temel Yeterlilik Testi (TYT), Alan Yeterlilik Testi (AYT) ile Yabancı Dil Sınavı’na girecek adaylar her oturum için 50’şer lira ödeyecek.

ÖSYM tarafından YKS ücretleri belirlendi. Üniversiteye girişte 23 Haziran 2018 Cumartesi günü uygulanacak birinci oturum olan TYT ve 24 Haziran 2018 Pazar günü uygulanacak AYT ile aynı gün öğleden sonra yapılacak Yabancı Dil Sınavı’na başvuru ücretinin 50’şer lira olduğu öğrenildi. Belirlenen yeni ücretlere göre TYT ile AYT olmak üzere iki oturuma girecek bir aday 100 lira ödeyecek. Ayrıca geç başvurular 75 TL ödenecek.

sinav-iha-880

YKS BAŞVURULARI NE ZAMAN BİTECEK?

Bu yıl ilk defa uygulanacak YKS sınavı ile ilgili tüm detaylar belli oldu. ÖSYM YKS kılavuzunu yayımladı ve adaylar 1-21 Mart tarihleri arasında başvurularını yapacaklar. Üniversite giriş sınavı olacak 2018 YKS, TYT ve AYT olarak iki oturumda gerçekleşecek. Ayrıca yabancı dil sınavı olan YKS de ayrı bir oturum olarak yapılacak.

BAŞVURU ÜCRETİ HANGİ BANKAYA YATACAK?

2018-YKS’ye başvuran adaylar seçmiş oldukları oturumlara bağlı olarak sınav ücretini aşağıda belirtilen bankalardan herhangi birine veya ÖSYM’nin internet sayfasında e-İŞLEMLER’de yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile süresi içinde yatıracaklar.

* Akbank’ın tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)

* Albaraka Türk Katılım Bankasının tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)

* Finansbank’ın tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)

* Kuveyt Türk Katılım Bankası’nın tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç )

* Türk Ekonomi Bankası’nın tüm şubeleri ve internet bankacılığı

* Halkbank ATM, internet bankacılığı ve şubeler

* Ziraat Bankası sadece internet bankacılığı ve mobil bankacılık (Şubelerden ve ATM’den ücret yatırılmaz.)

YKS KILAVUZU İÇİN TIKLAYINIZ…

Son güncelleme: 11:38 02.03.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more