YKS 2018 sonuçları açıklandı… Üniversite tercihleri 7-14 Ağustos’ta

ÖSYM, YKS 2018 sınavana giren öğrencilere bir son dakika haberi ile sınav sonuçlarını https://ais.osym.gov.tr/ sitesinden açıkladı. Binlerce kişinin YKS sonuçlarını öğrenmek istemesi nedeniyle ÖSYM'nin sitesi bir süre kilitlendi ancak daha sonra sorun giderildi. ÖSYM AİS ekranından TC kimlik numarası ve şifreniz ile üniversite sınav puanınınız ve Türkiye sıralamanızı öğrenebilirsiniz. Üniversite tercihleri ise 7-14 Ağustos arasında gerçekleştirilecek.

YKS 2018 sonuçları açıklandı… Üniversite tercihleri 7-14 Ağustos’ta

YSK 2018 sınav sonuçları açıklandı, ÖSYM’nin internet sitesi sonuçların açıklanmasının arkasından bir süre kilitlendi. ÖSYM, 2018 YKS sonuçlarını  https://ais.osym.gov.tr/ adresinden saat 00.00’de açıkladı. Öğrencilerin yoğun talebi nedeniyle teknik sorunlar yaşansa da problem kısa sürede çözüldü. Sırada üniversite tercihleri var.

ÖSYM yaptığı açıklamada cevap anahtarlarının değerlendirmesinin sonuçlandığını ve yalnızca yabancı dil oturumunun İngilizce Testi'nde (2018-YKS YDT) yer alan 41 numaralı soru için doğru cevap olarak ilan edilen “C” şıkkının, “D” şıkkı olarak düzeltildiğini ilan etti.

İşte ÖSYM AİS YKS sonuçları sorgulama ekranı…

ÖSYM AİS YKS SONUÇLARI

ÜNİVERSİTE TERCİHLERİ NE ZAMAN?
Sonuçların açıklanmasının ardından ise adaylar için bir hafta sürecek olan tercih maratonu başlayacak. Üniversite tercihleri 7-14 Ağustos'ta yapılacak. Tercih bildirim işlemi tamamlandıktan sonra tercih süresi içerisinde “https://ais.osym.gov.tr” internet adresinden değişiklik yapılabilecek. 2018-Temel Yeterlilik Testi (TYT) puanı en az 150 olan adaylar, yerleştirmede kullanılacak Y-TYT ve varsa Y-SAY, Y-SÖZ, Y-EA, Y-DİL puanlarını da göz önünde tutarak kılavuzdaki açıklamalara göre tercih bildirimini internetten bireysel olarak yapacak. 2018-2019 eğitim-öğretim yılı için yükseköğretim programlarına yapılacak merkezi yerleştirme işlemine girecek adaylar, 2018-YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu'ndan faydalanarak tercih bildiriminde bulunacak.

RESMİ AÇIKLAMA YAYINLANDI

ÖSYM, internet sitesinden yaptığı açıklamada, “30 Haziran – 1 Temmuz 2018 tarihlerinde uygulanan Yükseköğretim Kurumları Sınavına (2018-YKS) ait değerlendirme işlemleri tamamlanmıştır. 2018-YKS'ye ait madde analizleri incelenmiş, cevap anahtarlarının kontrolleri tamamlanmış, itirazlar bilimsel açıdan değerlendirilmiştir. 1 Temmuz 2018 tarihinde gerçekleştirilen Yükseköğretim Kurumları Sınavının Yabancı Dil Oturumunun İngilizce Testi'nde (2018-YKS YDT) yer alan 41 numaralı soru için doğru cevap olarak ilan edilen “C” olarak girilmiş doğru cevabının “D” olarak düzeltilmesine karar verilmiştir. Adaylar, sınav sonuçlarına 31 Temmuz 2018 tarihinde saat 00.01'den itibaren ÖSYM'nin https://sonuc.osym.gov.tr adresinden T.C. Kimlik numaraları ve şifreleri ile erişebilirler” denildi.

Loading...