Sözcü Plus Giriş

YÖKDİL sonuçları için bekleyiş sürüyor… YÖKDİL sınav sonuçlarının açıklanma tarihi belli mi?

YÖK tarafından Anadolu Üniversitesi’nin organizasyonu ile yapılan sınavda adaylar dil puanlarını ne zaman öğrenebileceklerini merak ediyorlar. İlk kez geçtiğimiz yıl yapılan YÖKDİL sınavının sonuçları ne zaman? Geçtiğimiz haftalarda düzenlenen YÖKDİL’in sonuçlarının ne zaman açıklanacağı merakla araştırılıyor...

14:00 -
YÖKDİL sonuçları için bekleyiş sürüyor… YÖKDİL sınav sonuçlarının açıklanma tarihi belli mi?

YÖK tarafından Anadolu Üniversitesi’nin organizasyonu ile yapılan sınavda adaylar dil puanlarını ne zaman öğrenebileceklerini merak ediyorlar. İlk kez geçtiğimiz yıl yapılan YÖKDİL sınavı 22 Eylül Cumartesi günü beşinci kez gerçekleşti. YÖKDİL sınav sonuçlarına kavuşamadı. İşte beklenen YÖKDİL sınav sonuçlarına dair detaylar…

YÖKDİL SINAV SONUÇLARI NE ZAMAN?

YÖKDİL'in sınav sonuç tarihiyle ilgili henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Ancak önceki sınavlarda sonuçların ilan edilmesi sınav tarihinden 2 hafta kadar sonra olmuştu. Bu durumda sınav sonuçlarının ekimin ilk haftasından sonra açıklanması bekleniyor.

bilsem-sinav

YÖKDİL NASIL BİR SINAV? HANGİ ALANLARDA YAPILIYOR?

Alana özgü ilk akademik dil sınavı olan YÖKDİL, mevcut Yabancı Dil Sınavı’nın (YDS) yanında, adayın alanındaki (fen, sosyal ve sağlık) İngilizce, Almanca, Fransızca ve Arapça yeterliliğini belirlemeye yönelik “akademik yabancı dil sınavı” niteliği taşıyor.

YÖK tarafından yürütülen YÖKDİL Sınavı, Anadolu ve Ankara üniversiteleri iş birliğiyle hayata geçirildi. Sınav soruları Ankara Üniversitesince hazırlanırken, sınavın organizasyonu ise Anadolu Üniversitesi tarafından yapıldı.

Sınava, yükseköğretim kurumlarındaki lisansüstü eğitim ve doçentlik sınavına başvurmak isteyen adaylar başta olmak üzere yabancı dil bilgisi seviyesini ölçmek isteyenler, üniversitelerce kendilerinden dil yeterlilik puanı istenen öğrenciler ve diğer adaylar da katılabiliyor.

YÖKDİL BARAJ PUANI KAÇ?

İlgili mevzuat ile ilgili düzenlemelerimizde olduğu ve YDS sınavında uygulandığı gibi, doktora başvuru sürecinden en az 55, doçentlik başvuru sürecinde de en az 65 olması gerekecektir.

Son güncelleme: 14:01 26.09.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more