2018 iPhone Fotoğraf Ödülleri açıklandı! Kazananlar arasında 3 Türk

Bu yıl 11’incisi düzenlenen iPhone Fotoğraf Ödülleri’nin (IPPAWARDS) kazananları dün akşam açıklandı. Bu yılın kazananları, tüm dünyada 140 ülkeden iPhone fotoğrafçılarının gönderdiği binlerce fotoğraf arasından seçildi. Bu sene kazananlar arasında Türkiye’den de 3 isim yer aldı.

2018 iPhone Fotoğraf Ödülleri açıklandı! Kazananlar arasında 3 Türk

Yılın Büyük Ödülü, “Yerinden Edilenler” isimli çalışmasıyla Bangladeş'ten Jashim Salam'a verildi. Birincilik, İkincilik ve Üçüncülük ödüllerine layık görülen eserler ise sırasıyla İsviçre'den Alexandre Weber'in çektiği “Sarı ve Mavi Baiana”, Çin'den Huapeng Zhao'nun çektiği “Göz Göze”; Myanmar'dan Zarni Myo Win'in “Ben de Oynamak İstiyorum” adlı çalışmaları oldu.

KAZANANLAR ARASINDA 3 TÜRK VAR

Bu sene kazananlar arasında Türkiye'den de 3 isim yer aldı. Şükrü Mehmet Ömür çektiği “Sabah Sisi” isimli çalışmasıyla doğa kategorisinde birincilik ödülünü alırken Asuman Robson manzara kategorisinde “Sycamore Gap” ve Burcu Öztürk ise panorama kategorisinde çektiği “Donmuş Central Park” isimli çalışmalarıyla ikincilik ödüllerinin sahibi oldular.

“BÜYÜK ONUR VE SEVİNÇ KAYNAĞI”

iPhone Fotoğraf Ödülleri'nde kazandığı dereceyle ilgili Şükrü Mehmet Ömür şunları söyledi :

“Ben IPPA yarışmasına bu yıl ikinci kez katıldım. Fransa'nın Toulouse yakınlarında çektiğim doğa fotoğrafı ile birincilik ödülü kazanmak beni fazlasıyla mutlu etti. Ancak çok da şaşırmadım, çünkü iPhone fotoğrafçılığına gönül vermemin bir sonucu olacağını düşünüyordum. Bu konuda Remzi kitabevinden “Çek, Düzenle, Paylaş; iPhone fotoğrafçılığı” adlı kitabım 2 ay önce piyasaya çıktı. İki yıldır bu konuda değişik aralıklarla yurt içi ve yurt dışında workshoplar düzenliyorum. Daha önce de bazı yarışmalarda para ödülü de dahil olmak üzere küçük sayılmayacak ödüller kazandım. Bütün bu gelişmelerin bu alandaki en uzun ömürlü ve en prestijli IPPA'da da bana ödül getireceğini düşünmeye başlamıştım. Yarışmaya katılan yüzlerce ülkeden binlerce fotoğraf arasından birinci seçilmenin böylesi bir yarışmada ne büyük onur ve sevinç kaynağı olduğunu tahmin edebilirsiniz.”

“BU DUVARIN ARKASINDA BİZİ İNANILMAZ BİR ŞEY BEKLİYOR”

Burcu Öztürk ise heyecanını “Eksi 15 derece soğuk bir Şubat akşamında Manhattan'da yürüyordum. Bu depresif günde herhangi bir heyecan yaşamak neredeyse imkansız görünüyordu. Central Park'ın yanından geçerken çok uzakta hafif bir sis olduğunu gördüm. İçimi bir heyecan kapladı. Yanımdaki arkadaşıma “Bu duvarın arkasında bizi inanılmaz bir şey bekliyor.” dedim ve koşarak merdivenleri çıktım. Karşılaştığım manzara inanılmazdı ve mutlaka fotoğraflanmalıydı. O an orada olamayan herkese üzüldüm. Gördüklerimin bana verdiği muhteşem duyguyu çekeceğim fotoğrafa olabildiğince yansıtmalıydım. Birkaç denemeden sonra istediğimi almıştım. Bu fotoğraf mutlaka IPPA'ya gönderilmeliydi!” sözleriyle paylaştı.

“BU YILIN FOTOĞRAFLARI TEKNİK AÇIDAN ÇOK ETKİLEYİCİYDİ”

IPPAWARDS'un kurucusu Kenan Aktülün, 11. yılın fotoğrafları hakkında şunları söyledi: “iPhone kullanıcıları görsel hikaye anlatımı konusunda son derece yetkin hale geldiler. Bu yılın fotoğrafları teknik açıdan çok etkileyiciydi ve birçoğu da oldukça kişiye özel fotoğraflardı.”

İşte birincilik ödülünü kazanan fotoğraf ile Asuman Rabson, Burcu Öztürk ve Mehmet Ömür’ün fotoğrafları:

Jashim Salam – Bangladeş – Yılın Fotoğrafçısı Büyük Ödülü

unnamed

Yerinden edilenler

Ukhiya'daki Tangkhali mülteci kampı yakınlarında sağlık ve temizlikle ilgili bir farkındalık filmini izleyen Rohingya çocukları.

Yer: Ukhiya, Bangladeş – iPhone 7 ile çekildi

Şükrü Mehmet Ömür – Fransa – Birincilik Ödülü – Doğa

unnamed

Sabah Sisi

Yer: Toulouse, Fransa – iPhone 6S ile çekildi

Asuman Robson – Türkiye – İkincilik Ödülü – Manzara

unnamed

Sycamore Gap'te

Yer: Northumberland, Birleşik Krallık – iPhone 7 ile çekildi

Burcu Öztürk – Amerika Birleşik Devletleri – İkincilik Ödülü – Panorama

screen-shot-2018-07-18-at-17-12-41

Donmuş Central Park

Yer: Central Park, New York City – iPhone 7 ile çekildi

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...