Reklamsız Sözcü

4 maddede dolarda neler oluyor?

Türk Lirası dolar karşısında tarihi düşük seviyelerde... Etrafta o kadar çok şey olup bitiyor ki doların neden yükseldiğini anlayamamış olabilirsiniz. İşte 4 maddede içinde bulunduğumuz son durumun kısa bir özeti...

android-time 13:34
4 maddede dolarda neler oluyor?
Türk Lirası dolar karşısında tarihi düşük seviyelerde... Etrafta o kadar çok şey olup bitiyor ki doların neden yükseldiğini anlayamamış olabilirsiniz. İşte 4 maddede içinde bulunduğumuz son durumun kısa bir özeti...

BBC Türkçe’de rekor kıran dolar kuruna ilişkin bir analiz yayımlandı. Analizde Türk Lirası’nın dolar karşısındaki değerlendirildi. İşte BBC Türkçe’de yer alan analiz:

1

Dünya piyasaları bir süredir ABD ile Çin arasında beliren ticaret savaşı ihtimalinden dolayı aşağı yönlü baskı altında bulunuyordu.

Ancak son dönemlerde, Suriye’de gerçek bir savaş çıkma ihtimali negatif baskıyı daha da artırdı.

Suriye’de başkent Şam yakınlarındaki cihatçı grupların kontrolü altında bulunan Duma bölgesine yönelik ordunun kimyasal saldırı düzenlediği yönündeki iddialar bu ülkeye bir dış müdahale olasılığını gündeme getirdi.

ABD, Suriye’yi vurabileceği yönünde açıklamalar yaparken, Rusya da atılacak füzeleri havada imha etme vaadinde bulundu.

Piyasanın da bu hafta içerisinde Suriye konusunda gelen her açıklamaya karşı hassasiyeti oldukça yükseldi.

ABD Başkanı Donald Trump’ın Çarşamba günü “Hazırlan Rusya, füzeler geliyor” dediği Twitter mesajının ardından euro, dolar ve sterlin, Türk lirası karşısında tarihi rekorlarını yeniledi.

Türkiye’nin Suriye’ye yakınlığı ve olası bir müdahaleden en çok etkilenecek ülkelerden birisi olmasının da mevcut riskleri daha da kötüleştiren bir etken olarak gösteriliyor.

2

Türk lirasının diğer gelişmekte olan ülke para birimlerine göre daha fazla değer kaybetmesine neden olan iç gerekçelerin başında ekonominin aşırı ısınma endişesi geliyor.

Aşırı ısınma, hem enflasyonun hem de büyümenin yüksek olduğu ekonomik durumlar için kullanılan bir ifade.

Son açıklanan verilere göre, Mart ayında yıllık bazda enflasyon yüzde 10,23 ile çift haneli sayılara ulaştı.

Türk ekonomisi, aynı zamanda 2017 yılında yüzde 7,4 ile 2013’ten bu yana en yüksek büyüme oranını kaydetti.

3

Piyasa oyuncuları ve ekonomi uzmanları, mevcut koşullar altında faiz artırılması gerektiğini savunuyor.

Bu nedenle Merkez Bankası’nın Para Politikası Kurulu’nun (PPK) 25 Nisan’daki toplantısı yakından izleniyor.

Merkez Bankası şu ana kadar gösterge faizleri değiştirmeden farklı araçlardaki oranları artırarak “örtülü artırımlara” gitmeyi tercih etti.

Capital Economics’ten gelişmekte olan piyasalar kıdemli ekonomisti William Jackson, “Geçmişteki benzer durumlarda PPK’nın para politikasında sıkılaştırmaya gitmemesi halinde liradaki düşüşün daha da hızlandığı ve bu kararın hemen ardından politika yapıcıların olağanüstü toplanıp faiz artırımına gitmek zorunda kaldığı görüldü” dedi

4

Piyasa oyuncularının en önemli kaygılarını başında hükümetin Merkez Bankası üzerinde siyasi etki kurduğu endişesi geliyor.

Londra’da bulunan Rabobank’ın stratejisti Piotr Matys, Merkez Bankası’nın liradaki değer kaybını durdurabilecek ya da en azından yavaşlatabilecek durumda olduğunu söyledi.

Bloomberg’e konuşan Matys, “Bununla birlikte piyasa oyuncuları, mevcut koşullar altında Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya’nın faiz artırma konusunda çok da geniş bir hareket alanı olmadığını iyi biliyor” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yatırımcı çekebilmek için faizlerin düşürülmesi gerektiğini savunuyor ve faiz artırımına karşı olduğunu sıklıkla ifade ediyor.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Son güncelleme: android-time 13:4713.04.2018
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more