Sözcü Plus Giriş

4A nedir? 4A emekli aylık bilgisi nasıl öğrenilir? (SSK’ya prim ödeyenler…)

SSK çalışanlarının yeni dönem adı 4A olarak geçiyor.  4A nedir ve bu kapsamda kimler çalışmaktadır? 4A'dan emekli olanlar E-Devlet 4A emekli aylık bilgisi sorgulamasını nasıl yapacaklar? İşte E Devlet Kapısı üzerinden yapılması gerekenler...

12:21 -
4A nedir? 4A emekli aylık bilgisi nasıl öğrenilir? (SSK’ya prim ödeyenler…)

4A, SSK’ya prim ödeyen kişilerin bulunduğu eski sistemin adıdır. 5510 sayılı yeni yasa sonrası SGK kapsamında olanlar 4A’lı olarak ifade edilmektedir. 4A bünyesinde olan kişiler herhangi bir iş yerinde sözleşmeli işçi olarak çalışan kişilerdir.

4A EMEKLİ AYLIK BİLGİSİNİ NASIL ÖĞRENECEĞİM?

E-Devlet 4A emekli aylık bilgisini öğrenmek istiyorsanız ilk olarak, https://www.turkiye.gov.tr/4a-emekli-aylik-bilgisi sorgu ekranından kimliğimi şimdi doğrula butonuna tıklayınız. Daha sonra kimliğinizi doğrulamak için TC kimlik numaranızı ve şifrenizi giriniz. Bu şekilde E-Devlet sistemine giriş yapabilirsiniz. Açılan sayfadan E-Devlet SSK emekli aylık bilgisi sorgulama işleminizi yapabilirsiniz.

E-DEVLET GİRİŞİ İÇİN TIKLAYINIZ…

E DEVLET’TE EMEKLİLİK BİLGİSİ ÖĞRENME

Öncelikle yapmanız gereken size en yakın bir PTT şubesinden E-Devlet şifresi almaktır. PTT şubesine gittiğinizde üzerinde T.C. Kimlik numarasının bulunduğu fotoğraflı kimliğin(nüfus cüzdanı, evlilik cüzdanı, pasaport ve ehliyet, avukat kimlik kartı, mavi kart, ikamet tezkeresi, hakim ve savcı kimlik kartları, süresi dolmamış (geçerli) çalışma izin kartı) ibraz edilerek alabilirsiniz.

E-DEVLET ŞİFRE ÜCRETİ NE KADAR?

Şifre ilk alındığında PTT personeli size kapalı bir zarfta şifreyi verecektir. Bu şifrenin alımında PTT tarafından işlem masrafı olarak 2 TL tahsil edilmektedir. İlk şifreden sonra herhangi bir nedenle PTT'den alınacak her şifre için ayrıca 4 TL ücret ödenmektedir. Güvenliğiniz için şifrenizi kimse ile paylaşmayınız. Bu şifre ile her türlü E-Devlet sorgulamanızı yapabilirsiniz.

İLGİLİ HABER3600 günden emekli olma şartları nelerdir? 2018 Emeklilik hesaplama... 3600 günden emekli olma şartları nelerdir? 2018 Emeklilik hesaplama... İLGİLİ HABERAnayasa Mahkemesi emeklilere geriye dönük borç çıkarılamayacağını hükmettiAnayasa Mahkemesi emeklilere geriye dönük borç çıkarılamayacağını hükmetti
Son güncelleme: 14:00 20.03.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more