Sözcü Plus Giriş

5 yıldız Çetinkaya ile başladı

SÖZCÜ'nün gündeme getirdiği Merkez Bankası’nın 5 yıldızlı otel tercihi Erdem Başçı’dan görevi devralan Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya ile başladı. Çetinkaya 2016 yılının temmuz ayında Başkan olarak yöneteceği ilk Ankara toplantısını idare merkezi binası yerine JW Marriott otelinde kahvaltılı gerçekleştirdi. Çetinkaya o günden bu yana bu toplantılar için kendi binasını hiç kullanmadı.

Erdoğan SÜZER
10:27 -
5 yıldız Çetinkaya ile başladı

Merkez Bankası yılda 4 kez enflasyon raporu yayımlıyor. Toplantıların amacı, enflasyondaki son gelişmeleri ve ileriye dönük tahminleri kamuoyuna anlatmak. Ancak hedef bugüne kadar hep şaştığı ve bir türlü tutturulamadığı için toplantılar artık ‘enflasyonu tutturamadık, çünkü…' savunmasına döndü.

İşte aslında enflasyondaki başarısızlığın nedenlerinin anlatıldığı bu toplantılardan ikisi Ankara'da ikisi de İstanbul'da gerçekleştiriliyor. Yönetim yeri Ankara olan Merkez Bankası, 2016 yılının Ocak ayına kadar Ankara'daki tüm toplantılarını idare merkezi olarak kullandığı Ulus'taki kendi binasında yaptı. İstanbul'daki toplantılar içinse kendi yeri olmadığı için otelleri kullandı. Bu gelenek 2016'nın nisan ayında başkanlık koltuğuna oturan Çetinkaya ile birlikte değişti. Çetinkaya 2016 yılının temmuz ayında Başkan olarak yöneteceği ilk Ankara toplantısını idare merkezi binası yerine JW Marriott otelinde kahvaltılı gerçekleştirdi. Çetinkaya o günden bu yana bu toplantılar için kendi binasını hiç kullanmadı. Onun yerine Ankara'daki 5 yıldızlı Sheraton, Hilton ve JW Marriott otellerinin şatafatlı büyük balo salonlarını tercih etti. Enflasyondaki sapma, İstanbul'da da yine en lüks otellerde düzenlenen kahvaltılı toplantılarla anlatıldı.

30 BİNİ BULUYOR

Sheraton, Hilton, Conrad, JW Mariot gibi 5 yıldızlı lüks otellerdeki kahvaltılı toplantılarda fiyat, kişi başı hesaplanıyor ve kişi başı fiyat 40 ila 60 euro arasında değişiyor. Buna göre örneğin 100 kişilik bir toplantının maliyeti 23 bin ila 35 bin lirayı buluyor. Ayrıca bu fiyatın dışında ses sistemi, sahne ve projeksiyonlar için de ilave 10 bin lirayı bulan tutarlarda para alındığı için toplam maliyet 30 bin ila 45 bin liraya ulaşıyor. Ancak bilgi veren kaynaklar Merkez Bankası gibi kurumların bu otellerde çok sayıda misafir konatlattığını dolayısıyla fiyatlarda bir miktar indirim almış olabileceğini bildirdiler.

1agustosotelgraf

Not: (*) JW Marriott Ankara otelinde yapılan yılın üçüncü enflasyon raporu toplantısı, Merkez Bankası'nın Ankara'da gerçekleştirdiği ilk 5 yıldızlı otel toplantısı oldu.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more