Sözcü Plus Giriş

ABD ile şimdi de ‘açıklamalar savaşı’

ABD Başkanı Donald Trump’ın Türkiye’ye yönelik uygulanan alüminyum ve çelik vergilerini iki katına çıkarma kararına Ankara'nın tepkisi, “Artış, Dünya Ticaret Örgütü kurallarına aykırı” açıklaması olmuştu. Türkiye’nin hem Ticaret Bakanlığı, hem de Dışişleri Bakanlığı aracılığıyla yaptığı bu açıklamalara, Beyaz Saray’dan karşı açıklama geldi.

Zeynep GÜRCANLI
21:48 -
ABD ile şimdi de ‘açıklamalar savaşı’

Beyaz Saray Sözcüsü Lindsay Walters, vergilerin arttırılması konusunda Amerikan yasalarına göre, Dünya Ticaret Örgütü kurallarının hiçe sayılmasına izin veren tek gerekçeyi öne sürdü; “Vergiler, ABD'nin ulusal güvenliği kapsamında arttırılmıştır” açıklaması yaptı.

İLGİLİ HABERSon Dakika... Dışişleri ve Ticaret Bakanlığı'ndan ABD'ye ek vergi tepkisiSon Dakika... Dışişleri ve Ticaret Bakanlığı'ndan ABD'ye ek vergi tepkisi

“ULUSAL GÜVENLİK”

Açıklamada, Trump'ın Türkiye'ye yönelik vergileri iki katına çıkarma kararını, “ulusal güvenlik” alanına giren ABD'nin 1972 tarihli Ticaret Gelişme Yasası'nın 232. Bölümü uyarınca verdiği ifade edildi.  İlgili yasa, ABD yönetimine “ulusal güvenlik” gerekçesiyle ithalatı durdurma, vergi artışı yapma, soruşturma açma yetkisi tanıyor.

İLGİLİ HABERSon dakika... ABD'den Türkiye'ye yeni vergiSon dakika... ABD'den Türkiye'ye yeni vergi

TRUMP TWİT ATMIŞTI

ABD Başkanı Donald Trump, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın yeni ekonomi modeli açıklamasıyla eş zamanlı attığı tweette, “Para birimleri olan Türk Lirası bizim çok güçlü Dolarımız karşısında hızla değer kaybederken, Türkiye'ye yönelik çelik ve alüminyum gümrük vergilerinin iki katına çıkarılması için talimat verdim! Alüminyum vergisi artık yüzde 20, çelik vergisi yüzde 50 olacak. Türkiye ile ilişkilerimiz şu an iyi değil!” demişti.

Son güncelleme: 01:17 11.08.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more