Sözcü Plus Giriş

ABD Merkez Bankası Başkanı Powell’dan faiz açıklaması

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, Fed'in faiz artışlarına kademeli olarak devam edeceğini söyledi.  

18:17 -
ABD Merkez Bankası Başkanı Powell’dan faiz açıklaması

Fed‘in Wyoming eyaletinin Jackson Hole kasabasında düzenlenen bir sempozyuma katılan Powell, burada “Değişen Ekonomide Para Politikası” başlıklı bir konuşma yaptı.

“BU İKİ RİSKİ CİDDİYETLE ELE ALIYOR”

Powell, “Fed‘in faiz artırımında hızlı davranması durumunda ekonomik büyüme sınırlanabilir, ancak yavaş davranması durumunda ise ekonomi aşırı ısınabilir. Federal Açık Piyasa Komitesi, faiz oranlarını kademeli olarak artırmada bu iki riski ciddiyetle ele alıyor.” yorumunu yaptı.

İLGİLİ HABERFed yayınladığı tutanaklarda ABD ekonomisine ve para politikasına yer verdiFed yayınladığı tutanaklarda ABD ekonomisine ve para politikasına yer verdi

Ülkede enflasyon oranının yakın zamanda yüzde 2’lik seviyeye yaklaştığını kaydeden Powell, bu seviyenin üzerine çıkmayla ilgili açık bir işaretin bulunmadığını, bu nedenle de aşırı ısınmayla ilgili artan bir risk görülmediğini vurguladı.

“KADEMELİ ARTIŞLAR UYGUN OLACAK”

Powell, FOMC’nin en son toplantı tutanaklarına işaret ederek, “Gelir ve istihdamdaki güçlü büyüme devam ederse, faizlerdeki kademeli artışlar uygun olacaktır.” ifadelerini kullandı.

Ekonominin güçlü olduğunun altını çizen Powell, devam eden büyümeyi, güçlü iş gücü piyasasını ve yüzde 2’ye yakın enflasyon oranını desteklemek için para politikasının ayarlanacağını sözlerine ekledi. AA

Son güncelleme: 20:47 24.08.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more