ABD Senatosu iki yıllık bütçe planı üzerinde anlaştı

ABD Kongresi'nde Demokrat ve Cumhuriyetçi liderler hükümete ek harcama yetkisi veren bütçe planında anlaştı.

ABD Senatosu iki yıllık bütçe planı üzerinde anlaştı

ABD Senatosu’nun Demokrat ve Cumhuriyetçi liderleri, federal hükümetin askeri ve ülke içi harcamalarını gelecek iki yılda yaklaşık 300 milyar dolar yükseltecek bir ek bütçe planı konusunda anlaştılar ancak bu anlaşma bazı muhafazakarları kızdırıyor.

Bu anlaşma, Demokratlar ve Cumhuriyetçilerin nadiren de olsa uzlaşabildiklerine bir örnek oldu.

Senato’nun anlaşmayı onaylaması halinde anlaşmayla savunma harcaması için fazladan 165 milyar doların yanı sıra, sağlık, altyapı, afet yardımı ve opioid denilen ağrı kesicilerin yaygın kullanımıyla mücadele çabaları da dahil olmak üzere askeri olmayan programlar için 131 milyar dolar daha ayrılacak.

HÜKÜMETİN ÇALIŞAMAZ DURUMA GELMESİNİ ÖNLEYECEK

Bu anlaşma, yeni bir kısa vadeli harcama tasarısı için bu gece sona erecek olan sürenin bitiminden önce hükümetin çalışamaz duruma gelmesini önleyecek. Böylece federal hükümetin borçlanma tavanı Mart 2019’a kadar uzayacak ve borçların temerrüt riski bir yıldan daha uzun süre ertelenmiş olacak.

Senato’daki iki partinin liderleri tarafından açıklanan anlaşmayı Başkan Donald Trump ve Temsilciler Meclisi Başkanı Paul Ryan da destekledi.

Ancak Temsilciler Meclisi’nde bazı muhafazakar Cumhuriyetçiler ve Temsilciler Meclisi dışındaki gruplar bu anlaşmanın 2019 ve sonrasında 1 trilyon dolarlık bir mali açığa yol açacağını söylediler.

BAZI DEMOKRATLARIN DESTEĞİ GEREKECEK

Tasarının Temsilciler Meclisi’nden geçmesi için muhtemelen bazı Demokratların desteği gerekecek. Bazı liberal Demokratlar, bu anlaşmaya, “Dreamers” olarak adlandırılan ve çocukken ABD’ye yasadışı olarak getirilmiş yüz binlerce kişinin sınır dışı edilmesini önleyecek bir uzlaşmayı kapsamadığı için karşı çıkıyor.

Senato ve Temsilciler Meclisi’nin, önerilen anlaşma üzerinde bugün oy kullanmaları bekleniyor. Onaylanırsa tasarı Başkan Trump’ın imzasına gidecek.

REUTERS

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...