Sözcü Plus Giriş

ABD ticaret heyeti Beijing’de

ABD'den bir ticaret heyeti, gümrük vergileriyle ilgili önemli görüşmeler yapmak üzere bugün Beijing'e geldi. Çin devlet medyası ise Çin'in gerektiğinde Amerikan zorbalığına karşı duracağını ancak sorunu müzakere masasında tartışmanın daha iyi olacağını belirtti.

Güncellenme: 12:17, 03/05/2018
ABD ticaret heyeti Beijing’de

İki günlük ziyaret sırasında Çin’in ekonomi politikalarını temelden değiştirecek bir önemli bir ilerleme olması ihtimali son derece düşük görülse de, Çin’in alabileceği kısa vadeli bir önlemler paketi ABD’nin yaklaşık 50 milyar dolar değerinde Çin ihracatına yönelik gümrük vergilerini uygulama kararını erteleyebilir.

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin ve Çin Başbakan Yardımcısı Liu He başkanlığındaki görüşmelerde, Çin’in teknoloji transferini zorlayarak elde etme uygulamasından, teknoloji geliştirmeye getirilen devlet sübvansiyonlarına kadar, ABD’nin Çin’in ticari uygulamaları hakkındaki değişik şikayetlerinin ele alınması bekleniyor.

Beijing’e varışında ilerleme bekleyip beklemediği sorulan Mncuhin, “Burada olmaktan heyecan duyuyorum. Teşekkürler” dedi.

“HER ZAMAN İYİ İLİŞKİMİZ OLACAK”

ABD Başkanı Donald Trump Twitter’da yaptığı açıklamada “Bizim büyük finans ekibimiz Çin’de ticaret alanında eşit şartlar sağlamayı müzakere etmeye çalışıyor! Ben çok yakında Başkan Xi ile bir araya gelmeyi bekliyorum. Bizim her zaman iyi (harika) bir ilişkimiz olacak!” dedi.

Trump, 2016 seçim kampanyasında Amerikalı işçiler için adil şartlar sağlamanın bir yolu olarak, her türlü Çin malına yüzde 45 gümrük vergisi getirme tehdidini kullanmıştı. Aynı zamanda Trump Çin’i, ihracat avantajı elde etmek için para birimini manipüle etmekle suçladı.

Beijing’deki ABD Büyükelçiliği, heyetin bugün ve yarın da Çin yetkilileriyle görüşeceğini açıkladı.

China Daily gazetesinin haberine göre Çin’in görüşmelerin “devam eden anlaşmazlığa son vermek için uygulanabilir çözümler” sağlamasını istediğini ve ABD heyetinin konuşmanın yanı sıra dinlemeyi de istemesi halinde olumlu geçebileceğini söyledi.

Gazetede, “(Çin) gerektiği gibi ABD zorbalığına karşı duracak. Bir küreselleşme, serbest ticaret ve çok taraflılık savunucusu olarak, uluslararası toplumdan güçlü bir destek alacak” dedi.

Global Times gazetesi de, müzakerelerin anlaşmazlığın çözümü için bir başlangıcı olmasını umduğunu söyledi.

Gazete “Washington ve Beijing her iki tarafın da diğerini korkutamayacağı konusunda net olmalı. Müzakereler sorunu çözmenin en iyi yolu” dedi.

REUTERS