Sözcü Plus Giriş

ABD ve Çin arasındaki buzlar eriyor mu?

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, ABD ticaret heyetinin Çin'de çok iyi görüşmeler yaptığını söyledi. ABD heyeti ve Çin arasındaki görüşmeler bugün de devam edecek.

Güncellenme: 09:24, 04/05/2018
ABD ve Çin arasındaki buzlar eriyor mu?

İki günlük ziyaret sırasında Çin’in ekonomi politikalarını temelden değiştirecek bir önemli bir ilerleme olması ihtimali son derece düşük görülse de, Çin’in alabileceği kısa vadeli bir önlemler paketi ABD’nin yaklaşık 50 milyar dolar değerinde Çin ihracatına yönelik gümrük vergilerini uygulama kararını erteleyebilir.

Mnuchin ve Çin Başbakan Yardımcısı Liu He başkanlığındaki görüşmelerde, Çin’in teknoloji transferini zorla elde etme uygulamasından, teknoloji geliştirmeye getirilen devlet sübvansiyonlarına kadar, ABD’nin Çin’in ticari uygulamaları hakkındaki değişik şikayetlerinin ele alınması bekleniyor.

Mnuchin bugün gazetecilere yaptığı açıklamada, “Çok iyi görüşmeler yapıyoruz” dedi ancak başka ayrıntı vermedi.

ABD’den ithal ettiği soya fasulyesi ve uçaklara gümrük vergileri getirmek de dahil olmak üzere eşit ağırlıklı misilleme tehdidini öne süren Çin ise, müzakerelerin nasıl ilerlediği hakkında bir yorum yapmadı.

ABD heyeti görüşmelere başlarken ABD Başkanı Donald Trump dün Çin Başbakanı Xi Jinping ile arasındaki ilişkiden övgüyle söz etti.

Çin’in Global Times gazetesine göre ABD ticaret heyetinin gelişi, ABD’nin “büyük bir ticaret savaşından kaçınmaya yönelik bir adım attığını” gösteriyor.

Gazete yorumunda, “Her iki taraf da verebileceği en fazla taviz düzeyini savunacağı için, bir anlaşmaya varmak zor olabilir, ancak bir yerden başlamak iyidir” dedi.

REUTERS

Yayınlanma Tarihi:09:23,