Tüm dünyayı sarstı! ABD borsalarında başladı…

ABD borsalarında başlayan satış dalgası global piyasalara yayıldı. Dünya borsalarının toplam kaybı 5.2 trilyon doları buldu. Borsalardaki düşüşün ne zaman sona ereceği merak ediliyor.

Tüm dünyayı sarstı! ABD borsalarında başladı…

İki yıldır kesintisiz ralli yapan ABD borsalarında başlayan satış dalgası dünyaya yayıldı. Hisse senedi piyasalarında yaşanan kaçış dalgası güvenli liman görülen Euro ve altına olan ilgiyi artırırken, yatırımcılar hisse senedi piyasalarında satışların sürüp sürmeyeceğini merak ediyor. ABD'de Dow Jones endeksi yüzde 4.60 düşüş yaşarken, 1.175 puanlık gerileme ile önceki gün Wall Street tarihinin en sert kaybını yaşadı. S&P 500 endeksi yüzde 4.10 ve Nasdaq endeksi yüzde 3.78 değer yitirdi. ABD piyasalarında başlayan fırtınanın global piyasaları da etkisi altına almasıyla Japon Nikei endeksi yüzde 5'e yakın geriledi. Avrupa borsaları, küresel hisse senetlerindeki satış baskısının ve oynaklığın artmasıyla Ağustos 2017'den bu yana en düşük seviyesini gördü. Piyasalarda yaşanan panik dolayısıyla dünya hisse senedi piyasalarının değerini gösteren MSCI dünya endeksi ise 5.2 trilyon dolar küçüldü. Serbest piyasada dolar 3.7840 liradan, Euro ise 4.6830 liradan güne başladı. Küresel piyasalarda yaşanan panik doların 3.7949 lirayı test etmesine Euro'nun 4.7090 liraya fırlamasına neden oldu. Dolar günü 3.7820 liradan, Euro 4.6680 liradan tamamladı.

BORSANIN KAYBI 3 MİLYAR

Borsa İstanbul son üç ayın en büyük düşüşü ile güne yüzde 2.19'luk kayıpla 114.296 puandan başladı. Analistler, uzun vadeli görünümüne bakıldığında borsaların 2016 yılından bu yana önemli bir düzelme hareketi yaşamadığına dikkat çekerek, satış dalgasında Stoploss (zarar-kes) emirlerinin devreye girmesinin de etkili olduğunu belirtti. 113.875 puana kadar gerileyen BIST 100 endeksi günü yüzde 1.19 düşüşle 115.457 puandan kapattı. Pazartesi günü piyasa değeri 730 milyar 650 milyon lira olan BIST 100 endeksinin piyasa değeri bir günde 3.1 milyar lira kayıpla 727 milyar 513 milyon liraya düştü. 2017'nin ocak ayında 77.754 puandan ralliye başlayan Borsa İstanbul 29 Ocak'ta 120.845 puandan kapanarak tüm zamanların kapanış rekorunu da kırmıştı. Altının ons fiyatı 1.345 doları test ederken, Kapalıçarşı'da gram altın gün sonunda 162.42 liradan alıcı buldu.

PİYASALAR İÇİN DÖNÜM NOKTASI

DNG Danışmanlık'tan Fatih Keresteci, “Uzunca bir süredir kontrolsüz bir risk iştahı ile gerçek riskleri görmezden gelen yatırımcıların uzun soluklu bir risk diyetine girme ihtimalinin oldukça arttığı bir tablo ile karşı karşıyayız. Küresel mali piyasalara uzunca bir süredir hâkim olan iyimser havanın bitmeye çok yakın olduğunu düşünüyoruz” dedi. İş Yatırım tarafından yapılan değerlendirmede 2006 veya 2014 yıllarında yaşanan sert düzeltmeye benzer bir hareketin yaşanabileceğinin altı çizilerek “piyasalar dönüm noktasında” değerlendirmesi yapıldı. ABD tahvil faizlerindeki yükselişe dikkat çekilen raporda uzun süredir yüzde 2.20-2.50 bandında dalgalanan ABD tahvilleri faizinin pazartesi günü yüzde 2.84'e çıkmasının satış dalgasını tetiklediği belirtildi.

‘BASİT BİR GELGİT'

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, ABD hisse senedi piyasalarında yaşanan satışın basit bir gelgit olduğunu savundu. Hisse senedi fiyatlarında düşüş ve çıkışların normal olduğunu ifade eden Pence, “Dün yaşanan düşüş çok büyük bir olasılıkla hisse senedi piyasamızda basit bir gelgitti. ABD ekonomisinin çok güçlü olan temel göstergelerini değiştirmez” diye konuştu.

KORKU ENDEKSİ FIRLADI

Para piyasalarında yaşanan dalgalanmanın önemli göstergelerinden VIX endeksi ise ABD borsalarında yaşanan satış dalgasının etkisiyle Ağustos 2015'ten bu yana ilk kez 50.30 seviyesine yükseldi. Korku endeksindeki sıçramaya dikkat çeken uzmanlar, gelişen ülke piyasalarında hasara neden olabilecek satışların arkasının gelebileceğini dile getirdi. Korku endeksi olarak bilinen VIX (Chicago Board Options Exchange Volatility Index) Chicago borsası tarafından 1993 yılında oluşturuldu. Endeks, S&P hisselerindeki opsiyon fiyatlarını kullanarak piyasalardaki dalgalanmayı ölçüyor. VIX endeksi 2008 global krizinde 80.86 ile zirve yapmıştı.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...