Abraaj yeniden yapılanmaya gitti

Özel sermaye fonu yöneticisi Abraaj "güçlendirilen operasyonel etkinlik ile sürdürülebilir büyümeyi" sağlamak için yeniden yapılanmaya gittiğini, bu konudaki değerlendirmeler tamamlanana kadar fonların yatırıma yönlendirilmesine ara verildiğini açıkladı.

Abraaj yeniden yapılanmaya gitti

Abraaj tarafından yapılan yazılı açılamada, şirketin Abraaj Investment Management Limited (AIML) ve Abraaj Holdings olarak ikiye ayrılacağı belirtildi. AIML Abraaj’ın tüm fonlarını yönetecek. Fonların Asya, Afrika, Ortadoğu, Türkiye ve Latin Amerika’da yatırımları bulunuyor ve Abraaj 13.6 milyar dolarlık fonu yönetiyor.

DÜZENLİ GEÇİŞ VE DEĞİŞİM DÖNEMİDİR

Yeniden yapılanma duyurusu, Abraaj’a ait bir sağlık yatırımları fonu hakkında bazı yatırımcılar ile anlaşmazlık yaşandığı haberleri ve Abraaj’ın sağlık fonunun bilançosunu denetlemek üzere KPMG’yi görevlendirdiği açıklamasının birkaç hafta ardından geldi. Yeniden yapılanma kapsamında Türkiye’den sorumlu ortak Selçuk Yorgancıoğlu, AIML’de fon yönetimi stratejisinden sorumlu eş başkanlık görevine getirildi. Yeniden yapılanmayla ilgili Reuters’a açıklama yapan Yorgancıoğlu, “Bu bir süredir planlanan bir yeniden yapılanma süreci olduğu gibi aynı zamanda düzenli bir geçiş ve görev değişimidir” dedi.

10 YILDAN UZUN SÜRE

Yapılanma kapsamında AIML’nin kurumsal yönetim süreçlerini oturtmak için danışmanlar görevlendirildiği ifade edilen açıklamada bu süreç sona erene kadar “yatırıma yönlendirme”nin askıya alındığı belirtilerek, “Bu durum Abraaj’ın yatırım ekiplerinin bulundukları piyasalarda yatırım fırsatları bulma ve yatırım görüşmeleri yürütme ivmesini hiçbir şekilde yavaşlatmıyor” denildi. Açıklamada AIML’nin iki eşbaşkanı olacağı, Abraaj’ı 2002 yılında kuran Arif Naqvi’nin bu görevleri Yorgancıoğlu ve Omar Lodhi’ye devrettiği ve kendisinin AIML’nin yatırım komitesinde icracı olmayan üye olacağı ifade edildi. Yorgancıoğlu Abraaj’ın Türkiye’deki faaliyetleri, Lodhi ise Asya’daki faaliyetlerinden sorumlu ortaklarıydı. İkisi de 10 yıldan uzun süredir Abraaj’da bulunuyor.

REUTERS

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...