Sözcü Plus Giriş

AKP Urfalı servisçilerin parasını vermedi iddiası

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, geçtiğimiz şubat ayında gerçekleşen AKP Şanlıurfa İl Kongresi için servis, otobüs, dolmuş şoförlerinin, mitinge vatandaş taşımayla görevlendirildiğini sonra da paralarının verilmediğini söyledi. Tanal, “Şoförlere hem mitinge vatandaş taşıma şartı koşuyorsun hem de şoförlerin parasını vermiyorsun. Üzerinden 2 ay geçmiş, bu şoförlerin servis ücretini kim ödeyecek?” dedi.

Başak KAYA
Güncellenme: 14:04, 28/04/2018
AKP Urfalı servisçilerin parasını vermedi iddiası

Başbakan Binali Yıldırım'ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi veren CHP'li Tanal, 25 Şubat 2018'de yapılan AKP Şanlıurfa İl Kongresi için servis, dolmuş, otobüs şoförlerine mitinge servis yapması talimatı verildiğini kaydetti. Tanal önergesinde, “AKP İl Kongresinin kalabalık görünmesi için, servise zorlanan şoförler, üzerinden 2 ay geçmesine rağmen paralarını da alamadı” dedi. Bölgeden gelen şikâyetler doğrultusunda konuyu Meclis'e taşıdığını belirten Tanal, şunları söyledi:

AKP KLASİĞİ

“Yine bir AKP klasiği ile karşı karşıyayız. Kendilerine en çok oy veren il olan Şanlıurfa'ya AKP'nin bu ihaneti, vatandaşın oyuna değer vermediklerinin göstergesidir. Öte yandan AKP'nin kalesi olarak bilinen Şanlıurfa gibi bir ilde meydan doldurma mitingler yapılması da düşündürücüdür.

İLGİ YOK

Vatandaş, artık AKP mitinglerine, AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'a eskisi gibi ilgi göstermiyor, inanmıyor. Buradan bunu da çıkarabiliriz. Şanlıurfalılar, bu seçimde artık kendileri için hayati bir karar verecek. Ya yollarını yapmayan, elektriklerini kesen, içme suyunu vermeyen, Urfa nasıl olsa çantada keklik düşüncesi ile hiçbir hizmet götürmeyen AKP'ye mahkum kalacak. Ya da değişim diyecek.

İKİ AYDIR ÖDEMEDİLER

Hem şoförlere vatandaşı mitinge taşı şartı koşuyorsun hem de servis ücretlerini vermiyorsun. Üzerinden 2 ay geçmiş. Şoförler hem o gün mitinge taşıma ücretini alamadı hem de o gün işe çıkamadığı için kendi kazançlarından oldu. Şanlıurfa'ya yapılan bu zulüm, ülkeye yapılan zulmün de özetidir. 24 Haziran seçimleri zulmü bitirecektir.”

VATANDAŞA MİTİNGE KATILMALARI NEDEN DAYATILDI?

Tanal, Başbakan Yıldırım'ın şu soruları yanıtlamasını istedi:

“AKP Şanlıurfa İl Kongresi için şehrin bütün servis, otobüs ve dolmuş şoförlerine, mitinge vatandaş taşıması talimatını kim veya hangi kuruluş vermiştir? Paraları neden ödenmemiştir? Şoförlerin mağduriyeti ne zaman giderilecektir? Paralar ne zaman ödenecektir? Paralar AKP İl Başkanlığı tarafından mı, Cumhurbaşkanlığı bütçesinden mi, örtülü ödenekten mi ödenecek? Bunların hiçbiri değilse kimin kasasından ödenecek? Vatandaşa mitinge katılımın dayatılmasının nedeni nedir? Şoförlere mitinge insan taşıma görevinin dayatılmasının nedeni nedir? Şoförlerin ekmek paralarını kazandığı işlerini bir gün dahi olsa yapamamasından kaynaklanan maddi kayıpları kim tarafından karşılanacaktır?”

Yayınlanma Tarihi:13:31,